Kitűzték Kapu Tibor űrutazásának új időpontját
Az új tervek szerint Kapu Tibor június 10-én indulhat el a Nemzetközi Űrállomásra.
Az új tervek szerint Kapu Tibor június 10-én indulhat el a Nemzetközi Űrállomásra.
Több év után is döbbenetes részletek derülnek ki a tongai vulkánkitörés erejéről, mely úgy tűnik, az űrben is éreztette hatását. Ami bizonyos szempontból aggasztó.
Elvitelre – a podcast, amelyben a hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! A héten: Javier Milei és az űrutazás hátulütői.
Egy friss tanulmány szerint műszakilag megoldható, hogy a Földön lévő adatközpontokat az űrbe telepítsék, és azok működőképesek legyenek. A kérdés az, mikor kerülhet erre sor.
Rajendra Gupta, az Ottawai Egyetem fizikusa teljesen kiiktatná a kozmológiai egyenletből a sötét anyag fogalmát.
A NASA három olyan videót is feltöltött a YouTube-csatornájára, melyben egy-egy űrobjektum szonifikációja hallható. Érdemes mindegyiket lekattintani.
A városi legendával ellentétben a NASA nem költött több millió dollárt az űrtoll kifejlesztésére. A ceruza használata pedig sokkal kevésbé praktikus az űrben, mint azt elsőre gondolná az ember.
A számítások szerint az UHZ1 nevű szupermasszív fekete lyuk a Nap tömegénél 10–100 milliószor lehet nehezebb, és abban az időben keletkezhetett, amikor a világegyetem még rendkívül fiatal volt.
A jelek szerint Oroszország tudatosan manőverezte közel a Lucs 2 katonai műholdját az amerikai Slingshot Aerospace űreszközéhez. A két objektum végül 60 km-re állt meg egymástól.
Újabb különleges felfedezést tett a James Webb űrteleszkóp (JWST), amint az univerzum múltját kutatta. A kanadai Victoria Egyetem tudósai szerint 1672 olyan galaxisra bukkantak vele, melyek eddigi ismereteink alapján nem is létezhettek volna.
Nem egyszerű a sürgősségi ellátás a sarkvidéken vagy az űrben. Mi történik az Antarktiszon egy rákos beteggel? Miért életveszélyes beadni egy életmentő injekciót az űrben, és lovaglóülésben vagy medveöleléssel célszerűbb próbálkozni újraélesztésnél?
Az erősödő nagyhatalmi verseny - különösen Kína és az Egyesült Államok között - gátolja a globális együttműködést az egyre több űrszemét eltávolításában. Ez viszont növeli a kockázatát annak, hogy az alacsony Föld körüli pályán (Low Earth Orbit, LEO) működő műholdakat és űrhajókat fizikai fenyegetés éri - figyelmeztet a Stratfor.
A világ legmodernebb infrakameráinak köszönhetően a Földtől 2200 fényévre található Gyűrűs-köd eddig nem látott finom részleteit sikerült feltárni.
Amerikai csillagászok szerint az ősi csillagok mások voltak, mint amilyennek ma ismerjük az égitesteket. Ha ez valóban így van, akkor ez a szupermasszív fekete lyukak nagy számára is magyarázatot adhat.
Triptofán jelenlétére bukkantak a kutatók a Perseus csillagképben, ott, ahol jelenleg is zajlik a csillagképződés.
Ilyenkor a Hold picit közelebb van a Földhöz, mint általában.
Megkezdte a jeladást a Műegyetem új kisműholdja, az MRC-100, amelyet a SpaceX rakétája vitt a világűrbe. A kisműhold fedélzetén három másik egyetemen készült önálló kísérletek mérőeszközei is a világűrbe kerültek.
A görög Arisztotelész Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mikrogravitációs környezetben mi történne a sültkurmpliból kiszálló buborékokkal.
A Caltech mérnökei egy olyan rendszert fejlesztettek ki, ami új fejezetet nyithat a zöldenergiában. A jövőben olyan területekre is lehetne energiát juttatni, ahová jelenleg nem, vagy csak nagyon nehezen lehetséges.
Május 30-án összesen 17 ember tartózkodott a világűrben a Nemzetközi Űrállomás (ISS) és a kínai űrállomás fedélzetén.