szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német kormány növekvő aggodalommal figyeli az egyes kelet-, illetve közép-európai országokban kialakult helyzetet - értesült a Handelsblatt.

A német üzleti körök lapja kormányforrásokra hivatkozva hétfőn arról számolt be, hogy a szövetségi hírszerzés (BND) a napokban először terjesztett elő bizalmas jelentést a térség egyes országaiban a gazdasági válság következtében bekövetkezett politikai destabilizálódásról.

A helyzet súlyosságát alátámasztották a hétvégi magyarországi események, amelyek során Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentette távozását - írta a Handelsblatt.

A lap információi szerint Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter már reagált is a BND jelentésére, s azonnali hatállyal egy gazdasági és pénzügyi "válságstábot" hozott létre minisztériumában. A rendkívüli testület feladata az, hogy információkat gyűjtsön azokról az országokról, amelyeket a politikai helyzet destabilizálódása a leginkább fenyeget, s a német politika számára ezzel kapcsolatban "megoldási javaslatokat" dolgozzon ki.

A fókuszban Kelet-Európa áll - értesült a Handelsblatt, utalva arra, hogy egyes országoknak a gazdasági zavarok mellett immár súlyos politikai nehézségekkel is szembe kell nézniük. Ennek kapcsán az újság emlékeztetett arra, hogy a magyar miniszterelnök most bejelentett lemondása előtt a pénzügyi válság következtében már a lett kormány is lemondásra kényszerült.

A Financial Times Deutschland Gyurcsány Ferenc kormányfő lemondásának bejelentésével összefüggésben szintén arról számolt be, hogy az Európai Bizottság és a Világbank egyre inkább aggódik a térségben kialakult helyzet miatt. A német üzleti, s egyben politikai napilap hétfői számában idézte Joaquín Almunia pénzügyi biztost, aki szerint "még több válsággal és még több pénzügyi segélyigénnyel" kell számolni azon tagállamok részéről, amelyek nem tartoznak az euroövezethez.

A lapnak nyilatkozva Robert Zoellick, a Világbank elnöke figyelmeztetett arra, hogy 2009 egy "rendkívül veszélyes" év lesz, mégpedig a politikai és a szociális stabilitást veszélyeztető kockázatokkal. Zoellick szerint szervezete számára különös aggodalmat  okoz a bankszektor helyzete az új uniós tagállamokban. Közölte, hogy a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap, valamint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank tárgyalásokat folytatott a régióban érdekelt nyugati pénzintézetekkel. E tárgyalások hátterében az a félelem állt, hogy a nyugati anyabankok esetleges tőkekivonása a kelet-európai bankrendszer összeomlásához vezethet. Ez pedig Nyugat-Európa pénzintézeteit is veszélyeztetné.

Ugyancsak a Financial Times Deutschland számolt be arról, hogy a térségben kialakult helyzet súlyosságára figyelmeztetett Horst Köhler német államfő is. Köhler - aki korábban a Nemzetközi Valutaalap vezetője volt - négyszemközti beszélgetésen hívta fel Angela Merkel kancellár figyelmét a régióban fenyegető kockázatokra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány csodálkozna, ha Bokrosból kormányfő válna

Gyurcsány Ferenc elképzelhetőnek tartja, hogy az új kormány tagjai közt jobboldaliak is legyenek, mert szerint minél szélesebb az új kormány támogatottsága, annál szélesebb körben érthetik az emberek, hogy mit akar tenni. A miniszterelnök erről a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában beszélt vasárnap este. A kormányfő a váltófutáshoz hasonlította a következő időszakot.

MTI Világ

A Post szerint nem lesznek előre hozott választások

Valószínűleg nem lesznek előre hozott választások Magyarországon, ehelyett a parlament új miniszterelnököt fog választani, akinek a kormánya a 2010-es tavaszi választásokig lesz hivatalban - írta a vasárnapi The Washington Post.

MTI Itthon

Most már biztos, hogy Gyurcsány menni fog

Gyurcsány Ferenc szerint nincs olyan forgatókönyv, hogy ő maradjon a miniszterelnök; a kormányfő az MTI-nek vasárnap úgy nyilatkozott: biztos benne, hogy találnak megfelelő személyt a posztjára.

MTI Gazdaság

Gyurcsány a Reutersnek félreállásáról és a visszaesés mértékéről

"Az elmúlt három évben azért küzdöttem, hogy Magyarország megértse: reformok sokaságára van szükség. Továbbá azért, hogy bebizonyítsam: keresztülvihetjük ezeket anélkül, hogy szociálisan teljesen érzéketlenek legyünk. Félreállásom felajánlása arról a tényről szól, hogy nem lehet elmenekülni e változások elől" - mondta Gyurcsány Ferenc a Reuters tudósítójának

MTI Itthon

Medián: Surányi bejönne az embereknek

Egy nappal Gyurcsány Ferenc bejelentése után gyakorlatilag minden magyar választó (95 százalék) hallott arról, hogy a miniszterelnök hajlandó lemondani - közölte a Medián felmérését a Népszabadság hétfőn.

MTI Itthon

Herényi: nincs, aki a megszorításokra szavazna

Informális megbeszélést tartott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke vasárnap, a megbeszélésen nevekről nem tárgyaltak. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője az országgyűlési választásokban látja a megoldást, Herényi Károly (MDF) szerint ez nem volna célravezető.

MTI Itthon

Fodor: az SZDSZ nem kíván koalíciót kötni

Az SZDSZ nem kíván koalíciót kötni, de egy megfelelő miniszterelnök, egy reformprogram és egy hiteles kormány mellé oda kíván állni - közölte a párt országgyűlési képviselőcsoportjának és ügyvivői testületének ülését követően Fodor Gábor pártelnök újságírókkal vasárnap.

MTI Itthon

Népszabadság/Magyar Nemzet: Surányi, Glatz, Kovács?

Surányi György, volt jegybankelnök és Glatz Ferenc akadémikus - mint lehetséges kormányfő-jelöltek - neve is elhangzott a vasárnapi MSZP elnökségi ülésén - írta a hétfői Népszabadság. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó Szanyi Tibor (MSZP) szerint Kovács László adóügyi európai biztost is meg kellene kérdezni.

MTI Itthon

Naponta ülésezik az MSZP elnöksége

Az MSZP országos elnöksége a héten szinte minden nap ülésezni fog, hogy folyamatosan értékelje a pártokkal való megbeszélések eredményeit - tudta meg az MTI vasárnap vezető szocialista politikusoktól.