szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Könnygázzal támadtak a rendőrök kedden Kartúmban a nadrágviselésért perbe fogott újságírónő tárgyalása alatt a bíróság előtt tüntető nőkre, több tüntetőt meg is vertek.

A szudáni rendőrök gyorsan feloszlatták a mintegy ötven - más forrás szerint több száz - fős tömeget, főleg nőket, akik az ellen tiltakoztak, hogy bíróság elé állították Lubna Ahmed al-Huszein volt ENSZ-alkalmazottat nyilvános nadrágviselet miatt. Ha bűnösnek találják, az újságírónőt negyven korbácsütésre is ítélhetik.

Az Omar Haszan Ahmed el-Besír elnök 1989-ben államcsínnyel történt hatalomra kerülése után bevezetett iszlám törvénykezés szigorú értelmezése szerint a nyilvános nadrágviselet "közerkölcsöt sértő". Jogvédők és jogászok szerint azonban az igazságszolgáltatás önkényesen alkalmazza a jogszabályt.

"Azért vagyunk itt, hogy tiltakozzunk a törvény ellen, amely elnyomja és lealacsonyítja a nőket" - mondta Amal Habani, az Adzsrász al-Hurríja (A Szabadság Harangjai) című lap hírmagyarázója.

Sérülésekről eddig nem érkeztek jelentések, de szemtanúk szerint a botokkal hadonászó rendőrök megverték Huszein egyik ügyvédét.

Huszein július 3-án egy étteremben tartózkodott, amikor rendőrök berontottak és 13 nadrágot viselő nőt bekísértek az őrsre. Tízüket két nap múlva ismét berendelték a rendőrségre, és mindnyájukra tíz korbácsütést mértek. Közöttük több dél-szudáni lakos is volt: a félig autonóm országrészben többségükben keresztények és animisták élnek, és az iszlám törvénykezés, a saría ott nincs érvényben. Huszein és két társa inkább a bíróságot választotta.

A bíróság kedden újabb egy hónapra elnapolta a tárgyalást azzal, hogy magyarázatot kér a szudáni külügyminisztériumtól. Huszein letartóztatásakor a szudáni ENSZ-misszió munkatársa volt, és mint ilyen, diplomáciai mentességet élvezett. Az újságíró azonban úgy döntött, hogy lemond tisztségéről, hogy folytatódhasson a per, amelyre jogvédőket és külföldi diplomatákat is meghívott.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár "mélységes aggodalmát" fejezte ki Huszein pere miatt, és hangsúlyozta: a korbácsolás a nemzetközi emberi jogi normák megsértése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Izraeli légitámadás Szudánban

Izraeli harci gépek csapást mértek Szudánban egy gépkocsioszlopra, amely hírszerzési értesülések szerint a Gázai övezetbe szánt fegyvereket szállított - jelentette a CBS amerikai hírtelevízió.

MTI Világ

Szudán hadat üzen bármelyik országnak, ha Besírt kiadják

Kartúm hadat üzen bármely országnak, amely megkísérli letartóztatni vagy kiadni a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) a háborús bűncselekmények miatt körözött szudáni elnököt - közölte Muhammed al-Haszán al-Amin, a szudáni parlament alelnöke, akit az as-Sark al-Auszat című arab lap idézett hétfőn.

MTI Világ

Még mindig foglyok a segélymunkások Szudánban

A péntek esti bejelentéssel ellentétben mégsem szabadultak még ki a szudáni Dárfúrban elrabolt segélymunkások - közölte egy névtelenséget kérő magas rangú kartúmi illetékes.

MTI Világ

Kiutasításokkal fenyegetőzik a szudáni elnök

A nem kormányzati szervezetek, a diplomáciai képviseletek és az ENSZ-erők kiutasításával fenyegetőzött vasárnap Dárfúrban a szudáni elnök, ha azok nem tartják be a helyi törvényeket.

MTI Világ

Szudán válaszlépése: sorozatos kiutasítás

Tíz külföldi segélyszervezetet utasított ki az országból Omar Haszan Ahmed el-Besír szudáni elnök, aki a fővárosban, Kartúmban hangoztatta, hogy határozottan fellép az ország stabilitását veszélyeztetőkkel szemben.