szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mély aggodalmát hangoztatta ismét az Amnesty International (AI) nemzetközi emberjogi szervezet a magyarországi romaellenes gyilkosságsorozattal kapcsolatban és eredményes rendőrségi vizsgálatot sürgetett az ügyben.

A londoni székhelyű AI a hét végén adott ki közleményt a pár nappal korábban történt kislétai gyilkosság apropóján. Az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) adatai szerint 2008 januárja és 2009 júniusa között 39 alkalommal ért támadás romákat Magyarországon.

Ezek a bűncselekmények nyolc halálos áldozatot követeltek - idézte fel az Amnesty International. Hozzátette, hogy a roma közösségben a félelem légköre kezd eluralkodni a romákat érő sorozatos támadások nyomán, amelyek közül a szervezet a tatárszentgyörgyi, a tiszalöki és a nagycsécsi eseteket emelte ki.
    
Az emberjogi szervezet üdvözölte, hogy a magyar kormány határozottan elítélte a romák elleni támadásokat. Az AI ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mielőbb eredményes rendőrségi vizsgálatra van szükség. A szervezet utalt arra, hogy több rasszista indíttatású támadás vizsgálata során történtek szabálytalanságok. A tatárszentgyörgyi gyilkosság után például a helyszínre kiérkező rendőrök megsértették a helyszínelés szabályait - írta az AI az ERRC, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetek jelentéseire hivatkozva.
    
Az AI aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Magyarországon több rasszista indíttatású támadás is történhet, amelyet nem jelentenek be a hatóságoknak. Az Európa Tanács fajgyűlölet- és intolerancia-ellenes bizottsága (ECRI) Magyarországról szóló legutóbbi jelentésében megjegyezte, hogy az ilyen jellegű támadások áldozatai gyakran vonakodnak feljelentést tenni szégyenérzetük vagy a megtorlás miatti félelmük miatt, vagy esetleg azért, mert úgy érzik, a hatóságok a vizsgálat során nem fektetnek kellő hangsúlyt a rasszista indítékra .

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Mit kíván az Amnesty Obamától?

Emberi jogi "programcsomagot" állított össze Barack Obama megválasztott amerikai elnök kormányzásának első száz napjára az Amnesty International.

MTI Világ

Amnesty: emlékeztetni kell Moszkvát az emberi jogokra

Ahhoz, hogy az Európai Unió valóban építő szellemű párbeszédet alakítson ki Oroszországgal, súlyos emberi jogi ügyeket is fel kell vetni - hangsúlyozta egy nappal a nizzai EU-orosz csúcstalálkozó előtt az Amnesty International nevű nemzetközi emberi jogi szervezet.

MTI Világ

Az Amnesty elítéli az izraeli ellenakció mértékét

A palesztin hatóságoknak és a Gázai övezetet irányító Hamásznak hatékonyan fel kell lépnie az izraeli polgári lakosságot fenyegető rakétatámadások ellen, de ennek elmaradása sem igazolhatja azt a pusztítást és rombolást, amelyet az izraeli légi és tüzérségi válaszcsapások okoznak a palesztin polgári lakosság körében – áll az Amnesty International vasárnap Londonban kiadott felhívásában.

MTI Világ

Az Amnesty Internationalt sokkolta Hillary Clinton állásfoglalása

Sokkolónak minősítette az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet pénteken Hillary Clinton amerikai külügyminiszter azon nyilatkozatát, hogy az emberi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos aggodalmak nem zavarhatják az amerikai-kínai együttműködést.

MTI Világ

Az Amnesty amnesztiát sürget Kubában

Fidel Castro visszavonulását az emberi jogok garantálásához szükséges reformok bevezetésére kell felhasználnia az új kubai vezetésnek - áll az Amnesty International kedden Londonban kiadott nyilatkozatában, amely felszólítja a kubai hatóságokat a meggyőződésükért bebörtönzöttek feltétel nélküli szabadon engedésére.

hvg.hu Világ

Amnesty International: Japán idegengyűlöletet szít

Terroristaveszélyre hivatkozva egy új japán törvény szerint kötelező a szigetország határát átlépőkről fényképeket és ujjlenyomatokat készíteni. Aki ehhez nem járul hozzá, azonnali érvénnyel deportálják. Az Amnesty International tiltakozik.