Öngyilkos lett Andrew Lange

Meghalt Andrew Lange amerikai fizikus, akinek munkássága révén kiderült: mégiscsak "lapos" a világegyetem. Lange mindössze 52 évesen hunyt el, rendőrségi vizsgálatok szerint saját kezével vetett véget életének.

  • hvg.hu hvg.hu
Öngyilkos lett Andrew Lange

Lange a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) tudósa volt, neve "Nagy Bumm-fizikusként" került be a köztudatba, mivel ő volt a vezetője annak a nemzetközi kutatócsoportnak, amely részletes felvételekkel szolgált az ősrobbanás maradványairól, ezzel bizonyítva, hogy a világegyetem geometriailag sík. 

A neves szakember haláláról Jean-Lou Chameau egyetemi elnök emailben értesítette az intézmény dolgozóit. Ebben az állt, hogy a tudós vélhetően öngyilkosságot követett el még pénteken. Lange a közelmúltban mondott le a Caltech fizikai, matematikai és csillagászati részlegének vezetői tisztségéről.

Rendőrségi vizsgálatok szerint Lange csütörtökön jelentkezett be egy szállodába, holttestét másnap reggel találták meg a takarítók, halálát az első jelek szerint fulladás okozta. 

Andrew Lange neve leginkább a BOOMERanG nevű programmal forrt össze: az 1998-as kísérletsorozat során 10 napon át hőlégballonra erősített teleszkópot röptettek az Antarktisz felett, hogy tanulmányozzák a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást, vagyis azt az elektromágneses sugárzást, amely az egész világegyetemet kitölti. A mikrohullámú háttérsugárzás az ősrobbanás után 380 ezer évvel keletkezett, amikor az atommagok és az elektronok összeálltak atomokká. Szakemberek szerint ez a sugárzás az ősrobbanás elméletének legerősebb bizonyítéka.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?