szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Svájc tévesen alkalmazta a schengeni egyezményt, és "túszul ejtette" annak részeseit azzal, hogy megtiltotta líbiai hivatalos személyek beutazását, amire Tripoli megtorlással reagált - jelentette ki kedden Rómában Franco Frattini olasz külügyminiszter.

Líbia hétfőn felfüggesztette a beutazási vízumok kibocsátását a schengeni övezethez tartozó 25 európai ország állampolgárai számára, válaszul arra, hogy Svájc megtiltotta 188 líbiai állampolgár - köztük az ország vezetője, Moammar Kadhafi - beutazását.

Svájc egyike azoknak az Európai Unión kívüli országoknak, amelyek részesei a schengeni egyezménynek. "A svájci kormány schengeni feketelistára tette őket - mondta a líbiai hivatalos személyekre utalva Frattini. - De ez nem az a schengeni egyezmény, amelyet mi ismerünk. Ekképp cselekedve Svájc túszul ejtette a schengeni övezet többi országát" - tette hozzá a külügyminiszter a La Stampa című lapnak nyilatkozva.

Az Európai Bizottság kedden szóvivője útján elítélte a líbiai vízumstopot, egyoldalú és aránytalan lépésnek nevezve azt. Brüsszel egyben sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy Líbia érvényes líbiai vízummal rendelkező schengeni uniós polgárokat is visszafordított határáról.

Líbia és Svájc között a vízumvitát megelőzően kiéleződtek az ellentétek Kadhafi egyik fiának 2008-ban, Genfben történt őrizetbe vétele miatt, amire válaszul az afrikai országban bírósági eljárás indult két svájci állampolgár ellen. Frattini elmondta, hogy Olaszország, amelynek miniszterelnöke, Silvio Berlusconi szoros kapcsolatokat ápol Moammar Kadhafival, a döntés visszavonását kérte Tripolitól. A külügyminiszter szerint a schengeni egyezmény célja, hogy megvédje részeseit a bűnözőkkel és a terroristákkal szemben.

Svájc hivatalosan ugyan nem ismerte el, hogy líbiai hivatalos személyeket feketelistára tett volna, de az alpesi ország sajtója szerint van ilyen lajstrom, és az Moammer Kadhafi bizalmasainak köre ellen irányul. Svájci hivatalos források szerint a schengeni övezet több országa is támogatta Bern Líbiával szembeni vízumpolitikáját.  

Az elmúlt hónapokban súrlódások voltak Olaszország és Svájc kapcsolataiban is. Itália ugyanis újabb adóamnesztiát hirdetett a be nem vallott jövedelmeit illegálisan külföldre menekítő állampolgárai számára.  Róma - a banktitokkal szembeni globális fellépés közepette - az amnesztiarendelettel együtt nem működő országok listájára tette Svájcot. Az olasz pénzügyőrség házkutatást tartott több svájci bank itáliai fiókjánál, aminek következtében a berni külügyminisztérium berendelte Olaszország nagykövetét.

A vízumok megtagadása miatt számos európai ország állampolgára kénytelen volt visszatérni a tripoli repülőtérről. A líbiai kormány hivatalosan nem adott magyarázatot az intézkedésre. Amióta kiszabadult több évtizedes elszigeteltségéből, az olajtermelő Líbia külföldi beruházások célpontjává vált. A vízumstop árthat az ország üzleti hírnevének, ezért elemzők szerint az intézkedés nem lesz hosszú életű.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Világ

Kadhafi dühös, nincs líbiai vízum a schengeni beutazóknak

A svájci hatóságok megtiltják 188 líbiai személyiség, köztük az első számú vezető, Moammer Kadhafi és családja beutazását az országba a Tripoli és Bern közti diplomáciai válság közepette - jelentette vasárnapi számában az Oea című líbiai lap. Pár órával később ugyanennek a lapnak az internetes oldala közölte egy meg nem nevezett illetékesre hivatkozva azt a hírt, hogy Líbia leállította a vízumok kiadását a schengeni övezetből beutazni kívánó személyeknek.

hvg.hu Világ

Kadhafi kulcspozícióba nevezte ki egyik fiát

A líbiai vezető fiát nevezték ki egy törzsi, politikai és üzleti vezetőkből álló csoportosulás koordinátorává, amely az ország második legfontosabb posztja - jelentette a helyi sajtó pénteken.