Tetszett a cikk?

Felbomlott a holland kormánykoalíció szombat hajnalban, miután két legnagyobb pártja nem tudott megegyezni az elvben idén lejáró afganisztáni katonai misszió sorsáról.

Jan Peter Balkenende kereszténydemokrata miniszterelnök nagykoalíciós kabinetjéből hivatalosan a második legnagyobb erő, a szociáldemokrata Munkapárt (PvdA) válik ki. A kormányfő Kereszténydemokrata Tömörülése (CDA) azonban a kicsiny Keresztény Unióval (CU) nem birtokol a kormányzáshoz elegendő többséget, így előrehozott választásra kerül sor, várhatóan már májusban.

A pénteken kezdődött, több mint tízórás ülésen kicsúcsosodott kormányvita során a PvdA ragaszkodott ahhoz, hogy a holland erők az eredeti terveknek megfelelően még idén hagyják el Afganisztánt, a CDA viszont eleget kívánt tenni a NATO azon kérésének, hogy hosszabbítsák meg a küldetést.

A mintegy 1600 fős holland misszió - a NATO afganisztáni küldetésének keretében - nehéz helyszínen, a déli Uruzgán tartományban tevékenykedik, és 2006 óta húsznál több katonát vesztett el.

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár korábban hivatalos levélben kérte a hágai vezetést a hosszabbításra. A kormányválság után a végső döntés minden bizonnyal az új kabinetre marad.

A NATO szóvivője szombaton megerősítette, hogy a szövetség továbbra is úgy ítéli meg: a legjobb megoldás az lenne, ha egy kisebb holland erő, akár új mandátummal, megmaradna Dél-Afganisztánban. Ez a különítmény biztosítani tudná az ellenőrzés gördülékeny átadását az afgán erőknek - tette hozzá.
A mostani vita belpolitikai jelentőségét növelte, hogy március elején önkormányzati választásokat tartanak az országban.

"Az elmúlt néhány napban már látható volt, hogy nem tudunk egységes álláspontra jutni" - mondta Balkenende a maratoni ülés után hágai sajtójelentések szerint. -"Ha viszont nincs bizalom, nehéz együtt dolgozni. E kormány számára nincs már követendő jó út."

A szociáldemokratákat vezető Wouter Bos szombaton úgy nyilatkozott, hogy pártjának koalíciós partnerei "nem fogadták el a realitást", vagyis azt, hogy a parlamentben nem érhető el az uruzgáni misszió kiterjesztése.
Balkenende szombat délután tájékoztatta Beatrix királynőt is kormánya lemondásáról. Az uralkodó e napokban Ausztriában tölti szabadságát, de várhatóan megszakítja azt a hazájában kirobbant kormányválság miatt.
Hivatalosan a királynőnek kell kiírnia az új választásokat.

Az ellenzéki pártok vezetői a nap folyamán elégedettségüket fejezték ki a szerintük a kormány működésképtelenségét bizonyító szombati döntéssel, és új szavazás gyors megtartása mellett foglaltak állást.
A kormánykoalíció a 150 alsóházi helyből csak viszonylag kicsiny többséggel, 80 képviselővel rendelkezik.
A mostani, negyedik Balkenende-kormány szinte napra pontosan három éve, 2007 februárjában kezdte meg működését. Mandátuma hivatalosan egy év múlva járt volna le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!