szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerbia célja, hogy 2011 közepéig, vagyis legkésőbb a magyar EU-elnökség végéig az Európai Unió hivatalos tagjelöltjévé váljon - jelentette ki az EU-integrációért felelős szerb miniszterelnök helyettes a hétfői belgrádi lapok jelentése szerint.

A Blic és a Press című újság is idézte Bozsidar Gyelics kijelentését, amely szerint a következő célkitűzés, hogy Belgrád még a jelenlegi szerb kormány megbízatásának lejárta előtt, vagyis 2012 közepéig megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat a 27-ekkel. A tagjelölti státus megszerzéséhez az EU-tagságra való felkészülést elősegítő stabilitási és társulási megállapodás ratifikálásán keresztül vezet az út. Gyelics úgy vélte, június közepén, az EU-külügyminiszterek luxemburgi találkozóján döntés születhet a ratifikáció megindításáról. Szerbia a maga részéről már ratifikálta a dokumentumot, amelyet 2008 tavaszán írtak alá Belgrád és Brüsszel képviselői. 

Ahhoz, hogy az EU-külügyminiszterek zöld jelzést adjanak, az kell, hogy Serge Brammertz, a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze szokásos féléves jelentésében pozitívan értékelje Szerbia együttműködését a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűntettek ügyében eljáró törvényszékkel. Gyelics úgy fogalmazott, nincs semmilyen ok arra, hogy ne legyen pozitív az ügyészi jelentés. Szerbia továbbra is adós két háborús bűnös, köztük Ratko Mladics volt boszniai szerb tábornok elfogásával és a hágai törvényszéknek való kiadatásával. 

Bozsidar Gyelics elismerte a Tanjug hírügynökségnek a május 9-i Európa-nap alkalmából adott interjúban, hogy jelenleg nem kedvező a bővítési hangulat az EU-n belül. Sok tagállam, köztük Németország is úgy gondolja, elsietett volt a legutóbbi bővítés, Bulgária és Románia felkészületlenül lépett be az EU-ba - mondta. A görög válság szintén gondot jelent, mert felvetődik a kérdés, hogy a többi balkáni országnak nincsenek-e hasonló gazdasági nehézségei - tette hozzá. 

A hétfői belgrádi lapok idézték Borisz Tadics szerb elnököt is, aki vasárnap Moszkvában a győzelem napi ünnepségek margóján Angela Merkel német kancellárral folytatott rövid megbeszélése után kijelentette, "katasztrofális hiba" lenne, ha az euróövezet belső pénzügyi gondjai miatt leállna az európai integráció folyamata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!