szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Észak-Korea az ENSZ-embargót kijátszva, többszöri közvetítéssel, fedőcégeken, valamint külföldi bűnszervezeteken keresztül exportálja - Iránba, Szíriába és Mianmarba - nukleáris és ballisztikusrakéta-technológiáját - állapította meg az ENSZ egyik szakértői csoportja.

A Biztonsági Tanács (BT) szankcióinak betartásán őrködő szakértői csoport egyelőre nem nyilvános, 47 oldalas jelentéséhez nyugati hírügynökségek jutotta hozzá. Egy meg nem nevezett diplomata szerint a jelentés részletei nem mindenben hatnak meglepetésként, de lényegbevágó az a megállapítás, hogy Phenjan Iránt, Szíriát és Mianmart látja el ilyen technológiával.

A nyugati hírszerző szolgálatok és diplomaták régóta feltételezik, hogy Észak-Korea az ENSZ tilalmi listáján lévő atomtechnológiával látja el Iránt, miközben az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei azt gyanítják, hogy a perzsa állam atomfegyvereket fejleszt polgári rendeltetésű atomprogramja örvén. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa már háromszor foganatosított szankciókat Teheránnal szemben, és készül még egy korlátozó intézkedés, mert Irán továbbra sem hajlandó leállítani az urándúsítást, dacolva az eddigi BT-határozatokkal.

A katonai uralom alatt álló Mianmarral kapcsolatosan is felmerült a gyanú, hogy észak-koreai nukleáris technológia iránt érdeklődik. Ami Szíriát illeti, Izrael 2007-ben lebombázott egy szíriai létesítményt, amelyről nyugati források azt feltételezték, hogy atomreaktor. Ugyanakkor Damaszkusz Teheránhoz hasonlóan tagadja, hogy titkos atomprogramot folytat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Sikeres magfúziót hajtott végre Észak-Korea

Észak-Korea sikeres magfúziót hajtott végre, legalábbis a hivatalos észak-koreai sajtó szerint. Dél-koreai és orosz szakértők kétkedve fogadták az elszegényedett kommunista ország magfúzióról szóló bejelentését.

hvg.hu/MTI Világ

Harcra kész a két Korea

Az utóbbi évek legsúlyosabb koreai konfliktusának részeként a dél-koreai haditengerészet csütörtökön nagyszabású tengeralattjáró-elhárító gyakorlatba kezdett. Katonai erejét tekintve szakértők szerint Észak-Korea már csak árnyéka egykori önmagának, de egy fegyveres konfliktus mindkét országban hatalmas károkat okozna. A megoldásban fontos szerep juthat Kínának és az Egyesült Államoknak.