szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Izrael elutasította az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának nemzetközi vizsgálatot sürgető döntését a Gázai övezetbe tartó, palesztinpárti segélyhajók elleni izraeli katonai akció ügyében, arra hivatkozva, hogy a testületnek nincs "erkölcsi tekintélye".

A testület 47 tagjából 32 támogatta a határozatot, hogy küldjenek ki egy nemzetközi missziót a nemzetközi jog megsértésének kivizsgálására. A tanácsnak az izraeli fellépés ügyében tartott keddi rendkívüli ülését a palesztin, a szudáni és a pakisztáni képviselő kezdeményezésére, az Arab Liga és az Iszlám Konferencia Szervezete nevében hívták össze.

Móse Jaalon miniszterelnök-helyettes, a hadászati ügyek minisztere az izraeli közszolgálati rádióban kijelentette: "A nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazó felhívásokra habozás nélkül azt kell válaszolnunk, hogy Izrael független, demokratikus állam, nem pedig banánköztársaság". "Képesek vagyunk vizsgálatot lefolytatni, levonni és hasznosítani a tanulságokat. Arra viszont nincs szükség, hogy eközben ostorozzuk is magunkat" - tette hozzá az egykori vezérkari főnök, a biztonsági kabinet tagja.

Juval Steinic pénzügyminiszter szintén ellenezte nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását, és ehelyett "ellenőrző bizottság" létrehozását javasolta, amelyet a parlament védelmi és külügyi bizottsága alkotna. A miniszter ugyanakkor nem zárta ki, hogy "taktikai okokból" Izrael "sajnálatos módon" más megoldásra kényszerül. Közölte, hogy nem vesz részt az amerikaiakkal az ügyről folytatott konzultációkban. A miniszter a Jediót Ahronót és a Maariv című lapokban napvilágot látott értesülésekre utalt, amelyek szerint Benjámin Netanjahu kormányfő az Egyesült Államokkal tárgyal egy Washington számára elfogadható bizottság felállításáról. Egy ilyen megoldás lehet egy "nemzetközi hírű jogász" kinevezése a bizottság élére, amelynek munkájában izraeli és amerikai megfigyelők is részt vennének.

Jigal Palmor külügyi szóvivő kijelentette, hogy "az Izrael ellen újabb megszállott kirohanást intéző tanács tekintélye a nullával egyenlő". A szóvivő szerint Dzsibutinak, Pakisztánnak, Kubának vagy Szaúd-Arábiának aligha van jogosultsága az emberi jogok védelmezőiként fellépni, hiszen tömegesen sértik meg ezeket a jogokat. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa bízta meg Richard Goldstone dél-afrikai bírót a Gázai övezet elleni, 2008. decemberi - 2009. januári, "Öntött Ólom" kódnevű izraeli hadművelet kivizsgálásával. Az offenzívában több mint 1400 palesztin halt meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Világ

Izrael bekapta a csalit?

Izrael szerint semmi nem indokolja a bocsánatkérést a Gázai övezetbe önkénteseket és segélyt szállító flottilla hétfői megtámadásával kapcsolatban. Bár a világsajtó nagy része elítéli a zsidó államot, egyes elemzések szerint Izraelt provokálhatták és az ország "bekapta a csalit".

hvg.hu Világ

Késekkel, fémrudakkal támadtak az izraeli katonákra - videók

Saját felvételeket tett közzé az izraeli hadsereg a Gázába tartó segélyflotta zászlóshajójának, a Mavi Marmarának a feltartóztatásáról, amelyen az izraeli erők szerint az látható, hogy az utasok kifejezetten erőszakosan támadnak rá a fedélzetre érkező katonákra.

MTI Világ

Fel kell oldani a gázai blokádot az ENSZ főtitkára szerint

A Gázai övezet blokádjának azonnali feloldására sürgette Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerdán Izraelt, és hasonló felszólítást intézett a zsidó állam kormányához Tony Blair volt brit miniszterelnök, a közel-keleti béke előmozdítását célzó "kvartett" különmegbízottja, valamint Jimmy Carter egykori amerikai elnök is.

MTI/hvg.hu Világ

Izrael megtámadta a gázai segélyflottillát

Az izraeli hadsereg szerint tíznél több palesztinbarát aktivista vesztette életét, amikor az izraeli haditengerészet kommandósai megtámadták a Gázai övezetbe segélyrakományt szállító önkéntes flottillát. Más források szerint 16-19-en vesztették életüket a támadásban, amely miatt több ország is bekérette az izraeli nagykövetet, a Hamász pedig felkelésre szólított fel.

MTI Világ

Gázai segélyflottilla: a BT gyors vizsgálatot követel

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) keddi állásfoglalásában elítélte azokat a cselekményeket, amelyek a gázai segélyflottilla elleni izraeli támadás során emberéleteket követeltek, és gyors, tárgyilagos, hiteles, illetve átlátható vizsgálatot követelt az ügyben.

MTI Világ

Golyó végzett a kilenc gázai aktivistával

Lőtt sebek okozták a Gázai övezetbe tartó önkéntes segélyflotta elleni izraeli támadásban meghalt kilenc palesztinbarát aktivista halálát az igazságügyi orvos szakértői vizsgálat elsődleges eredményei szerint - jelentette az NTV török televízió csütörtökön kórházi forrásokra hivatkozva.