szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bár senki nem akarja, fel kell készülni arra, hogy katonai erőt kell bevetni Észak-Koreával szemben - közölta Robert Gates amerikai védelmi miniszter.

Az Észak-Korea megbüntetését célzó diplomáciai erőfeszítéseknek csak csekély hatása lehet egy olyan hatalomra, amely nem törődik sem a külvilág véleményével, sem saját népe jólétével - jelentette ki vasárnap Robert Gates amerikai védelmi miniszter a BBC-nek adott interjújában, utalva a dél-koreai hadihajó elleni feltételezett észak-koreai torpedótámadásra. "Annyit lehet tenni, hogy fel kell készülni arra: bármely pillanatban katonai erő bevetésére lehet szükség Észak-Koreával szemben. És ezt senki nem akarja" - mondta. 

Észak-Korea provokatív viselkedése dilemmát okoz azoknak az országoknak, amelyek hatékony eszközöket keresnek ahhoz, hogy fellépjenek vele szemben, de az ne a katonai akció legyen - mondta Gates, aki egy ázsiai biztonsági konferencián tartózkodik Szingapúrban. Elmondta: továbbra is homályos, hogy mi okból támadta meg Észak-Korea a dél-koreai hadihajót. Kérdés, hogy kell-e további provokációra számítani Phenjan részéről - tette hozzá. 

Egy nemzetközi szakértői csoport megállapította, hogy egy észak-koreai torpedó süllyesztette el március 26-án a Cshonan dél-koreai hajót, 46 matróz halálát okozva. Phenjan tagadja, hogy bármi köze lenne a tragédiához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Világ

Harcra kész a két Korea

Az utóbbi évek legsúlyosabb koreai konfliktusának részeként a dél-koreai haditengerészet csütörtökön nagyszabású tengeralattjáró-elhárító gyakorlatba kezdett. Katonai erejét tekintve szakértők szerint Észak-Korea már csak árnyéka egykori önmagának, de egy fegyveres konfliktus mindkét országban hatalmas károkat okozna. A megoldásban fontos szerep juthat Kínának és az Egyesült Államoknak.

MTI Világ

ENSZ-jelentés: Észak-Korea nukleáris technológiát exportál

Észak-Korea az ENSZ-embargót kijátszva, többszöri közvetítéssel, fedőcégeken, valamint külföldi bűnszervezeteken keresztül exportálja - Iránba, Szíriába és Mianmarba - nukleáris és ballisztikusrakéta-technológiáját - állapította meg az ENSZ egyik szakértői csoportja.