szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legméltóbban azzal emlékezhetünk meg elvesztett szeretteinkről, ha mi határozzuk meg, hogy milyen legyen ez az ország, és nem a gyilkosok egy kis csoportja - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök a szombaton Washingtonban a Pentagonnál tartott megemlékezésen, ahol a 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadás következtében 184 ember vesztette életét.

Az elnök a vallási tolerancia és a nemzeti egység megőrzésére buzdított. "Mi, amerikaiak nem fogunk, soha nem fogunk háborúzni az iszlám ellen" - jelentette ki Obama, aki Robert Gates védelmi miniszter és Michael Mullen, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke társaságában vett részt a megemlékezésen.

A Ground Zero közelébe tervezett mecset éles vitához vezetett
AP

"Nem a vallás volt az, amely megtámadott bennünket azon a szeptemberi napon. Az al-Kaida, férfiak egy szánalmas csoportja volt az, amely kiforgatta a vallást" - hangsúlyozta az elnök. A New York-i Ground Zerónál, ahol 2752 ember halt meg, John Biden amerikai alelnök és Michael Bloomberg részvételével tartanak megemlékezést.

Michelle Obama és Laura Bush, a jelenlegi és az előző first lady a pennsylvaniai Shanksville-ben emlékezett. Ott, ahol lezuhant a United Airlines 93-as járata, amelynek utasai felvették a harcot a gépeltérítőkkel.

Idén nem az összefogásról szól

Az elmúlt években szeptember 11. a politikamentes, méltóságteljes megemlékezések, az egységre való felhívás napja volt az Egyesült Államokban. A 2001-es New York-i, washingtoni és shanksville-i terrortámadások közel háromezer áldozatának tiszteletére rendezett megemlékezéseket idén azonban több esemény is beárnyékolja.

Egyrészt a Ground Zero közelébe tervezett iszlám vallási centrum és mecset építésének szándéka, másrészt Terry Jones floridai lelkész korábbi bejelentése, hogy ezen a napon szerette volna elégetni a Korán kétszáz példányát. Mindkét ügy vitákat váltott ki a vallásszabadság kérdését illetően.

Tiltakozások a koránégetés ellen

A tiszteletes, aki egy kis létszámú gyülekezetet vezet, végül letett tervéről, az ötlet azonban nemzetközi tiltakozást váltott ki, több ország elítélte a koránégetést, Észak-Afganisztánban pedig egy ez ellen tüntetőt le is lőttek a demonstráció alatt.

Terry Jones tiszteletes
MTI/AP

A legnagyobb megemlékezést New Yorkban, a Ground Zerohoz közeli parkban tartják, mivel a World Trade Center ikertornyainak összeomlásakor vesztette életét a legtöbb, összesen 2752 ember.

Idén azonban a hivatalos megemlékezések mellett az iszlám központ ellen és mellett tüntető aktivisták saját rendezvényeket is tartanak New Yorkban. A tüntetéseket a korábbi bejelentések szerint az állami rendezvényeket követően, és azok közelében tartják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Mecsetháború Manhattanben

Az egyik oldal az USA elleni provokációra, a másik az iszlám jelképe elleni támadásra panaszkodik; az elnök előbb a védelmébe veszi, majd visszatáncol. Amerikában országossá, sőt választási témává terebélyesedett a tervek szerint a New York-i Ground Zero közelében felépülő iszlám közösségi központ ügye.

MTI Világ

Obama támogatja a mecsetépítést, a nép nem a Ground Zero közelében

Barack Obama amerikai elnök Washingtonban, helyi idő szerint péntek este síkra szállt a vallásszabadság eszménye mellett, és támogatásáról biztosította azt a tervet, hogy New Yorkban mecsetet építsenek fel a 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadás helyszíne közelében.

hvg.hu/MTI Világ

Korán-égetés 9/11 évfordulóján: a főparancsnok a katonák életét félti

Az USA afganisztáni főparancsnoka, David Petraeus szerint veszélybe sodorhatja az afgán területeken harcoló amerikai katonák életét az, ha az egyik floridai egyház vezetője beváltja ígéretét és gyülekezetének tagjaival valóban elégeti a Korán néhány példányát a szeptember 11-i terrortámadások idei évfordulója alkalmából.