szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szlovákiai államnyelvtörvény szigorának tervezett enyhítése miatt bírálja a kormányt az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt.

A Smer szerint az Iveta Radicová vezette kormány ezzel Budapest kedvében akar járni. "Semmilyen más magyarázat nincs a nyelvtörvény módosítására" – jelentette ki Marek Madaric, a párt parlamenti képviselője, volt kulturális miniszter az Új Szó című pozsonyi napilap hétfői számában.

Madaric azt állítja, a tavaly szeptemberben hatályba lépett törvénnyel nem volt semmi gond. Meglepi, hogy a kabinet úgy készül a törvénymódosításra, hogy meg sem várja a Velencei Bizottság állásfoglalását. Ez a testület október közepén ül össze, és várható, hogy az államnyelvtörvénnyel is foglalkozik.

A volt kultuszminiszter bírálja, hogy a javaslat értelmében az állami szerveknek nem lesz kötelességük a nyelvtörvény tiszteletben tartásának ellenőrzése. Azt is kifogásolja, hogy a Daniel Krajcer kulturális miniszter által előterjesztett módosítást nem bocsátották tárcaközi egyeztetésre. Ezt a parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártja (MKP) is kifogásolja. Álláspontja szerint Bugár Béla, a Híd elnöke vagy nem ismeri részleteiben a nyelvtörvényt módosító tervezetet, vagy tudatosan félretájékoztat, amikor a tárcaközi egyeztetésről beszél.

Berényi József, az MKP elnöke rámutatott, a nyelvtörvény módosítása nem volt és most sincs tárcaközi egyeztetésen. "Ezzel az eljárással a kormánykoalíció nem tette lehetővé, hogy az ország polgárai élhessenek véleményezési jogukkal és befolyásolják a nyelvtörvény módosítását. Ezt a lehetőséget még Robert Fico kormánya sem vonta meg a polgároktól. Az MKP kész volt a szükséges 500 aláírással alátámasztani és előterjeszteni olyan módosításokat, melyeket az érvényes törvények alapján a szlovák kormány nem hagyhatott volna figyelmen kívül" – áll Berényi állásfoglalásában.

A kulturális minisztérium anyaga azt is tartalmazza, hogy az egyes kormánytagok szeptember 14-éig véleményezhették a javaslatot. Mivel az előterjesztés tartalmazza a pénzbírságokat, az MKP valószínűsíti, hogy a Híd kormánytagjai nem éltek lehetőségeikkel és nem fogalmaztak meg elvi kifogást ezen eljárással szemben, pedig választási ígéreteik közt ez szerepelt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kövér: nemzetbiztonsági kockázat a Jobbikhoz kötődő HVIM

Kövér László a szlovák-magyar viszonyt és a Jobbikot, illetve az ahhoz kapcsolódó szervezeteket elemezte egy szentendrei tanácskozáson. A politikus nemzetbiztonsági kockázatnak tartja a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalmat. Szerinte ezt a szervezetet külföldi titkosszolgálatok provokációkra is felhasználhatják.

MTI Itthon

Kövér László szerint gyáva népnek nincs hazája

Gyáva népnek nincs hazája - ezzel az idézettel válaszolt a XXII. Nyári Főiskolás Tábor fórumán jelenlévők egyik, a kettős állampolgárságról szóló törvény elfogadásának időzítésére vonatkozó kérdésére az Országgyűlés elnöke a szentendrei Pap-szigeten, pénteken.

hvg.hu Világ

Mennyibe kerül a kettős állampolgárság?

Az egyszerűsített honosítás januári bevezetése előtt a külügyi tárca több mint 440 milliós pluszforráshoz jut, bővítik a bevándorlási hivatal létszámát, és már jövő héten meghirdetik a fejlesztésekhez szükséges első közbeszerzési pályázatokat. Számba vettük, mire költ a kormány a kettős állampolgárság kapcsán.

MTI Világ

Fiatalítana az MKP új elnöke

Bár Berényi József a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) tisztújító kongresszusán kijelentette, hogy csak akkor vállalja a pártelnöki posztot, ha az elnökségbe új arcok kerülnek, a pártban nincs egyetértés abban, hogy az általuk felépített és kiépített pártot most hirtelen a "fiatalok" kezébe kell adni csupán azért, mert ők a fiatalok - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap hétfőn.

hvg.hu Tech

A legsúlyosabb Benes-dekrétum 65 éve született

1945. augusztus másodikán, vagyis 65 évvel ezelőtt, ugyanazon a napon, amikor a második világháború győztes nagyhatalmai befejezték a potsdami konferenciát, Csehszlovákiában megszületett a magyarok elleni legsúlyosabb megkülönböztető intézkedés. Ezt az intézkedést a csehszlovák elnök, Edvard Benes a potsdami konferencián a németekkel szemben gyakorlatilag kimondva-kimondatlanul is alkalmazott „kollektív felelősség” elve alapján hozta meg. Más kérdés, hogy Potsdamban nem hagyták jóvá a csehszlovákiai magyarság elleni döntéseket.

MTI Világ

Martonyi: Magyarországnak nincs konfliktusa Szlovákiával

Magyarországnak nincs konfliktusa Szlovákiával - jelentette ki a Berliner Zeitung keddi számában megjelent interjújában Martonyi János, aki hangsúlyozta azt is, hogy a kettős állampolgárságról elfogadott törvény csak egy már hatályban lévő törvény apró módosítását jelenti.