Brit miniszterelnök-jelöltek

Gordon Brown, a munkáspártiOtthonról hozta baloldali elkötelezettségét Gordon Brown munkáspárti vezér.

  • HVG HVG
Brit miniszterelnök-jelöltek

 

 Gordon Brown, a munkáspárti

Otthonról hozta baloldali elkötelezettségét Gordon Brown munkáspárti vezér. A skót presbiteriánus lelkészcsaládból származó 59 éves Brown Glasgow-ban született, gyerekkorát az észak-skóciai Kirkcaldy iparvárosban töltötte, ahol szembesült a társadalmi egyenlőtlenséggel és a szegénységgel, családja rendszeresen segítette az elesetteket. Már 16 évesen felvették az Edinburghi Egyetemre, tanulmányait azonban visszavetette egy súlyos rögbibaleset, melyben elveszítette egyik szeme világát. Kiváló eredménnyel diplomázott történelemből, és később a doktori címet is megszerezte.

A politika iránt élénken érdeklődő Brown fiatalon belépett a Munkáspártba, és 1983-ban, 32 évesen – második nekifutásra – képviselővé választották. Ekkor ismerte meg Tony Blairt, akivel közös irodába került, és összebarátkoztak. Brown az akkor ellenzéki Munkáspárt árnyékkormányának pénzügyminisztere lett, és bár indulni akart a pártelnöki posztért, belátta, hogy esélytelen, és visszalépett Blair javára, majd csatlakozott a harmadikutas politikát kidolgozó csapathoz. A Munkáspárt 1997-es hatalomra jutása után tíz évig vaskézzel – kritikusai szerint sztálini könyörtelenséggel – irányította a pénzügyi tárcát, és várta, hogy korábbi egyezségük alapján Blair a második választási győzelem után átadja a kormányrudat. Erre azonban Blair tízévi kormányfőség után, csak 2007-ben szánta rá magát.

A munkamániás Brown 49 évesen nősült, középosztálybeli, pszichológus felesége, Sarah Macaulay 12 évvel fiatalabb nála. Három gyermekük született (első kislányuk születési rendellenesség miatt alig egy hónaposan meghalt), és a családi élet állítólag megváltoztatta a korábban mogorva skót hírében álló Brownt. A kormányfő újabban súlyfeleslegének ledolgozásáért rendszeresen fut, sőt a divatos Pilates-tornával is megpróbálkozott, de a csokiról és a banánról nem tud lemondani.

 

 Nick Clegg, a liberális demokrata

Multikulturális családban született a liberális demokrata pártvezér Nick Clegg, orosz arisztokrata származású bankár apa és holland származású tanár anya négy gyermekéből harmadikként. A hollandul, németül, franciául és spanyolul is beszélő 43 éves politikus felesége, három fiúgyermekének anyja spanyol (Miriam González Durantéz ügyvéd), akivel az 1990-es évek elején a belgiumi Bruges-ben ismerkedett meg, ahol európai uniós posztgraduális képzésen vett részt.

Az EU-párti Clegg a legjobb londoni állami középiskolában érettségizett, majd egy évig Ausztriában síoktatóként dolgozott, aztán Cambridge-ben régészetből és antropológiából diplomázott, a Minnesotai Egyetemen pedig környezetvédelmet tanult. Ezután újságíróként dolgozott New Yorkban, a baloldali Nation magazinnál. Az idő tájt belevetette magát a nagyváros éjszakai életébe, divatos partik állandó meghívottja volt. 1993-ban elnyerte a Financial Times egyik újságíródíját, majd kelet-európai – köztük magyarországi – privatizációkról tudósította a brit napilapot.

Később a konzervatív párti brit uniós biztos mellett dolgozott Brüsszelben tanácsadóként, és szinte mindenki biztosra vette, hogy a torykhoz csatlakozik. Ő azonban a liberális demokratákhoz igazolt, és az ő színeikben választották 1999-ben európai parlamenti képviselővé. A 2005-ös brit parlamenti választáson képviselői mandátumot szerzett, és két év múlva elnyerte a pártelnökséget.

 

 David Cameron, a konzervatív

Távoli rokonságban áll az angol királyi családdal David Cameron, a konzervatívok vezére, aki Károly herceggel és fiaival egyazon klub, az 1693-ban alapított White's tagja. Apja jól menő tőzsdeügynök, anyja arisztokrata család sarja, négy gyermekük közül David a második. A 44 éves politikus – aki hetente kétszer fut, egyszer kerékpárral megy dolgozni, rendszeresen kertészkedik és teniszezik – a feleségét a felső tízezerből választotta. Az arisztokrata származású, sikeres üzletasszony Samantha Gwendoline Sheffielddel két gyermeket nevelnek, szeptemberre várják a harmadikat (az elsőszülött, súlyosan beteg Ivan tavaly hatévesen meghalt).

A Londonban született, de vidéken felnőtt Cameron Etonban végezte középiskolai tanulmányait, majd egy konzervatív képviselő titkáraként belekóstolt a politikába, egy hongkongi hajóstársaságnál pedig az üzleti élettel ismerkedett. Oxfordban szerzett filozófiai, politikai és gazdasági diplomát, az egyetemen kerülte a politikát, inkább teniszezett és egy kicsapongásokról híres vacsoraklub tagjaként élte az életét – ma már feledné azokat az időket. Oxfordi évei alatt a thatcherista gazdaság- és társadalompolitika híve lett, uniós kérdésekben máig euroszkeptikus.

Az egyetem után a Konzervatív Párt kutatási részlegéhez került, miniszterek és az 1990-től kormányfő John Major keze alá dolgozott, majd a pénzügyminiszter, illetve a belügyminiszter tanácsadója lett. A politikát 1994-ben az üzleti életre cserélte, hét évig a Carlton tévétársaság kommunikációs főnöke volt. A politikához visszatérve 2001-ben képviselővé választották, majd az árnyékkormány oktatási minisztere, 2003-ban a párt alelnöke, a 2005-ös vereség után pedig az elnöke lett. Vezetésével a toryk hamarosan népszerűbbé váltak a Munkáspártnál.