Meghalt Zivko Djak, a szerb képzőművészet kiemelkedő alakja

Hatvankilenc éves korában Újvidéken elhunyt Zivko Djak szerb festőművész, grafikus, a Szerb Képzőművészek Szövetségének (ULUS) tagja.

  • MTI MTI
Meghalt Zivko Djak, a szerb képzőművészet kiemelkedő alakja

A művészt január 2-án érte a halál - közölte kedden az ULUS a Tanjug hírügynökséggel. Djak 1942-ben született Belgrádban, ahol a képzőművészeti akadémián diplomázott. A 70-es években a londoni Központi Művészeti Iskolában képezte tovább magát. Számtalan egyéni és csoportos kiállítása volt otthon és külföldön. Ars poeticája szerint a művészet mindenkihez szól, ezért érthetően kell alkotni. Festészete egyenrangú grafikáival. Kortársainak vezető alakja volt, olyan, aki új utakat nyitott nemcsak az új kifejezési formákban, hanem sok más elgondolásban a 70-es évek művészetében.

Djak finom, poétikus rajzaiban tükröződött a lélek és az irónia egyaránt. Grafikáiban és festményein ott van a humoros komponens, amely az életigenlés jele. Nyugdíjba vonulásáig az újvidéki művészeti akadémia professzora volt. Szerbiában többszörösen kitüntették munkásságáért, de büszke volt a trieszti grafikai biennálé Arany medáljára és az ULUS Arany tű-díjára. Zivko Djak művei a belgrádi gyűjteményeken kívül megtalálhatók a bécsi Albertinában, Brüsszelben, a londoni Victoria és Albert Múzeumban, a New York-i Modern Művészetek Múzeumában, a ljubljanai Modern Galériában, a zágrábi Kortárs Művészeti Múzeumban és több magángyűjteményben.


 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?