szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hét végén a Der Spiegel megírta: Karl-Theodor zu Guttenberg jogszerűtlenül használta fel disszertációja elkészítéséhez a Bundestag tudományos szolgálata által készített dolgozatot.

A miniszter - több tucat más szövegrész mellett - ezt a tízoldalas dolgozatot is anélkül emelte be doktori disszertációjába, hogy feltüntette volna annak forrását, illetve szerzőjét. Ráadásul a Bundestag szolgálata által felkérésre készített írásokat - az érvényes jogszabály szerint - a honatyák kizárólag képviselői tevékenységükhöz használhatják fel, erről pedig a disszertáció esetében szó sem lehetett.

Guttenberg egyelőre nem nyilatkozott a hírmagazin állításáról. Megszólalt viszont egy országosan ismert kommunikációs tanácsadó, a ZDF televízióban többszörös hibát vetve a védelmi miniszter szemére.

Michael Spreng korábban a Bild am Sonntag című Springer-hetilap főszerkesztője, majd Edmund Stoibernek, a konzervatív uniópártok kancellárjelöltjének kampánymenedzsere volt a 2002. évi országos választások idején. Baloldali vagy liberális elfogultsággal tehát semmiképpen sem vádolható. A közszolgálati televízióban négy hibát, illetve melléfogást vetett Guttenberg szemére.

Az első szerinte a péntek déli nyilatkozat volt, amelyet néhány meghívott tudósító és tv-kamera előtt olvasott fel. Nyilatkozat helyett tisztázásra, felvilágosításra lett volna szükség - hangoztatta Spreng. A miniszternek érdemben állást kellett volna foglalnia azzal a gyanúval kapcsolatban, amely szerint a disszertáció lényeges elemei (köztük a hangsúlyos bevezető) nem saját kútfejéből származnak.

Spreng súlyos hibának tartja, hogy a miniszter csupán "válogatott újságíróknak" olvasta fel nyilatkozatát, és nem állt ki - akár a péntek déli kormányszóvivői sajtóértekezleten - a berlini tudósítók elé. Ezzel sikerült maga ellen hangolnia a fővárosi újságírók legnagyobb részét. Hiba volt, hogy a szűk körű tájékoztatón nem engedélyezte kérdések föltevését, hanem a lapról felolvasott nyilatkozat után sarkon fordult, és távozott. További hiba Spreng szerint maga a nyilatkozat is: ebben Guttenberg nem kért bocsánatot a doktori dolgozatban elkövetett nyilvánvaló mulasztásaiért, hanem olyan megfogalmazást alkalmazott ("sajnálom"), amely minden volt, csak nem bocsánatkérés.

A volt főszerkesztő szerint nem állja meg a helyét a bajor CSU-nak (Guttenberg pártjának) az az állítása, amely szerint a berlini ellenzék "mocskolódó kampányt" indított a védelmi miniszter ellen. "Olyan részletekről van szó, amelyeket Guttenberg úr forrásmegjelölés nélkül emelt át dolgozatába. Ezek tényállítások, tehát szó sincs a személye ellen irányuló hadjáratról. A tényállítások pedig függetlenek a koppintást fölfedező tudós politikai irányultságától" - szögezte le Spreng.

Csupán taktikai húzásnak tekinti a miniszter bejelentését, miszerint a bayreuthi egyetem vizsgálatának befejezéséig nem használja doktori címét. "Felfüggeszteni csak egy hivatal vagy mandátum gyakorlását lehet. Egy doktori címet viszont az ember vagy jogosan, vagy jogosulatlanul szerzett meg" - mutatott rá a tanácsadó.

Szerinte a bayreuthi egyetem illetékes bizottságának a kezében van Guttenberg sorsa. Amennyiben a plágiumvádat vizsgáló tudósok igazolva látják a felhozott vádat, akkor meg kell fosztaniuk a miniszter doktori címétől. Ez pedig egyértelműen a politikai pályafutásának a végét jelentené. Ha viszont Bayreuthban úgy találják, hogy Guttenberg megtarthatja tudományos titulusát, és legföljebb dorgálásban részesítik a kellő gondosság elmulasztása miatt, akkor továbbra is politikus és miniszter maradhat, ám a "kabátlopás" árnyéka örökre hozzá fog tapadni. "Soha többé nem lesz az a Guttenberg, aki előtte volt" - vélekedett a ZDF televízióban Michael Spreng kommunikációs tanácsadó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!