szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb erős, 7,1-es erősségű földrengés rázta meg hétfőn Japán északkeleti részét, aminek következtében a hatóságok szökőárriadót rendeltek el.

A rengés Tokióban is érezhető volt. Az amerikai földtani intézet (USGS) adatai szerint a helyi idő szerint délután negyed hat körül bekövetkezett rengés a felszín alatt 13 kilométer mélyen történt, az epicentrum Fukusimától 81 kilométerre, Tokiótól pedig 163 kilométerre volt.

A partot egy méter magas hullámok érték el. A szökőárriadót rövid idő múlva feloldották.

A március 11-i földrengésben és cunamiban megsérült fukusimai nukleáris létesítményt üzemeltető vállalat (Tepco) előbb azt közölte, hogy nem tapasztaltak rendellenességet az erőműben, majd kiderült, hogy három reaktor (az 1-es, 2-es és 3-as) berendezéseinek megszűnt az áramellátása, leállt a reaktorok vízhűtése. Nem sokkal később azonban sikerült helyreállítani az áramellátást. A cég azt is bejelentette, hogy kimenekítették az erőmű külterületén dolgozókat.

Egy másik áramszolgáltató, a Tohoku Electric Power Company arról számolt be, hogy a rengés nem okozott kárt a higasidori atomerőműben, ahol egyébként tervezett felújítási munkálatok folynak. Az Onagavában lévő erőművet pedig a március 11-i földrengést követően lezárták, a reaktorait hűtik. 

A rengés Tokióban is érezhető volt. A földlökéseket követően azonnal lezárták a Narita nemzetközi repülőteret, és vizsgálják a kifutók állapotát.

Múlt csütörtökön is egy 7,1-es földrengés rázta meg ugyanezt a területet, akkor négy halálos áldozatról és 140 sérültről érkeztek jelentések. A nukleáris biztonsági hivatal közlése szerint akkor a térség egyetlen atomerőműve sem szenvedett kárt. Nem adódtak újabb problémák a két fukusimai atomerőműben sem, nem mértek a korábbiaknál nagyobb sugárzást egyik üzem létesítményeiben sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!