Kétséges egység

Ferrari F150 Italia névre keresztelte a Formula–1‑ben szereplő versenyautóit a patinás gyártó, így ünnepelve a...

  • HVG HVG
Kétséges egység

 

Ferrari F150 Italia névre keresztelte a Formula–1‑ben szereplő versenyautóit a patinás gyártó, így ünnepelve a több itáliai kisállam egyesüléséből 1861-ben létrejött Olaszországot. Az évforduló kapcsán a BBC felkereste a forradalmi változások hőse, Giuseppe Garibaldi ükunokáját, Anita Garibaldit, aki azt találta mondani, hogy híres felmenője aligha örülne, ha látná, mi lett Itáliából. Olaszország megosztottságát az is jelzi, hogy a március 17-ére tervezett megemlékezésekről sincs egységes álláspont. Míg a kormány több tagja szerint munkaszüneti nappá kellene nyilvánítani az évfordulót, mások, így például az üzleti élet képviselői szerint nincs szükség felhajtásra a nehéz gazdasági helyzetben. Umberto Bossi, a fejlett északi tartományok elszakadását zászlajára tűző Északi Liga vezére egyáltalán nem lelkes, az Osztrák–Magyar Monarchiától az első világháború után Olaszországhoz csatolt Dél-Tirolban élő német ajkú közösség vezetője, Luis Durnwalder szerint pedig nincs mit ünnepelni.

Bár Olaszország az EU öt legnagyobb gazdaságának egyike, jelentős gazdasági, politikai és kulturális különbségek maradtak a fejlett északi és a szegényebb déli tartományok között. Az északi városokban még néhány évtizeddel ezelőtt is úgy hirdettek meg lakásokat, hogy „délieknek nem kiadó”. De a Benvenuti al Sud (Üdvözlet délen) című nagy sikerű tavalyi film – amelyben egy milánói postai dolgozó az „egzotikus” Nápoly térségébe költözik – azt mutatta, hogy nem mindenki vevő az Északi Liga szeparatizmusára és a párt által hangoztatott előítéletekre.

Az idén húszéves Északi Liga azonban a legutóbbi, 2008-as parlamenti választáson nemcsak az északi tartományokban, de délebbre, Rómához közelebbi területeken is tudott szavazatokat szerezni. A feltételezett kelta gyökereket hangsúlyozó Liga Silvio Berlusconi kormányfő támogatásáért cserébe nemcsak azt szeretné elérni, hogy a jövedelemadók egy részét, 0,2–0,4 százalékát a helyi tanácsok kapják, hanem azt is, hogy a turistáktól beszedett éjszakánkénti 5 eurós adó is helyi szinten maradjon, miként a lakáskiadásból származó bevételekre tervezett új adó ötöde is. A Liga azt is sürgeti, hogy az egészségbiztosítást a jelenlegi tanácsoknál nagyobb regionális kormányzatok kezeljék. Hogy hová vezet a pénzügyi föderalizmus, nem tudni. Az előrejelzések mindenesetre azt mutatják, hogy a 630 fős alsóházban 59 helyet birtokló Liga a következő választáson akár meg is duplázhatja szavazóinak számát.