Örök hangadók

A világverő FC Barcelona focicsapat sikerei és a gazdasági válság hatásainak okán ismét egyre több szó esik a spanyolországi Katalónia autonóm törekvéseiről.

  • Gál Krisztián Gál Krisztián
Örök hangadók

Amikor Eric Abidal, az FC Barcelona májrákból nemrégiben felgyógyult focistája magasba emelte a klub által negyedszer elnyert trófeát az UEFA Bajnokok Ligájának (BL) döntője után a londoni Wembley-ben, ötvenezren ünnepelték a sikert. Mármint nem a zsúfolásig megtelt stadionban, hanem Barcelona főterén, a Plaza Catalunyán. Bár a katalán város lakói fociőrültek, sokan mégsem csupán az angol Manchester United elleni, 3:1-re végződött találkozó miatt voltak ott. Sőt már napok óta a téren tanyáztak, és nem a futballsiker ünneplése nyomán kerültek először összetűzésbe a rendőrséggel, hanem már korábban is. A magukat dühöseknek nevező, a kormány, az ellenzék és az összes párt ellen, de leginkább a kilátástalan gazdasági helyzet miatt tüntető fiatalok (lásd Lakótárskeresőben című írásunkat) először múlt pénteken csaptak össze a tér megtisztítására készülő rendvédelmisekkel, akikkel aztán a BL-döntő győzelmi mámorában annyira összekülönböztek, hogy a rendbontásokat 113 őrizetbe vétel követte, és 136-an megsérültek, köztük rendőrök is. Foci és politika már tavaly, a Spanyolország–Hollandia labdarúgóvébé-döntő előtt is egybefonódott. Akkor másfél millió katalán vonult Barcelona főterére, tüntetve a 2006-ban megszavazott, majd népszavazással is megerősített statútumért, amelynek néhány pontját a madridi alkotmánybíróság – az ellenzéki jobboldali Néppárt (PP) előterjesztésére – alkotmányellenesnek mondta ki. A lényeg azonban benne maradt: Katalóniát nemzetként definiálták, kibővített helyi adózási és igazságszolgáltatási jogkörökkel, bevándorlási kérdésekben tágabb ellenőrzési lehetőségekkel reptereken és kikötőkben.

Tüntető fiatalok Barcelonában
AP/ Emilio Morenatti

 A Franco-érában Spanyolország egyetlen hivatalos nyelve a spanyol (kasztíliai) volt, így aztán – amolyan ellenállásként a központi önkénynek – az FC Barcelona akkoriban a Több mint egy klub jelmondatával a katalán identitás egyik alappillérévé vált, stadionjában pedig szabadon lehetett használni a katalán nyelvet. Nagy változás volt a spanyol demokrácia 1978-ban megszületett alkotmánya, amely tizenhét egyenlő jogú autonóm közösséget jegyzett, történelmi nemzetiségekként elismerve a baszkokat, a galiciaiakat és a katalánokat. A nemzeti érzést tovább erősítette, hogy 1992-ben a katalán Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke „hazavitte” a nyári olimpiai játékokat – pénzt, infrastrukturális fejlesztést, kiemelt figyelmet és nemzetközi elismerést nyújtva ezzel a Katalónia fővárosának nevezett Barcelonának. Az autonómia azóta folyamatosan bővült, a régió iskolái ma már kétnyelvűek, a közintézményeken ott leng a katalán lobogó is, és katalán tv-csatornák is működnek. Egyre többször merül fel a kiválás, a függetlenedés gondolata, és az autonómia határait feszegeti például, hogy a katalán külpolitika képviseletére „missziókat” hoztak létre többek között Berlinben, Londonban, Párizsban és New Yorkban. Széles önkormányzati jogköreik miatt néhány katalán városban azt is megtehették, hogy országos rendelkezés híján önhatalmúlag betiltották a burka viselését. Nagy felháborodást váltott ki Madridban, hogy Katalóniában tavaly betiltották a bikaviadalt, amit sokan kulturális megkülönböztetésként értékeltek a spanyol állammal szemben (HVG, 2010. augusztus 7.). Az identitás meghatározásában újabb fontos állomás, hogy a nagy múltú, 1881 óta létező, Barcelonában kiadott napilap, a La Vanguardia május eleje óta nemcsak spanyolul, hanem katalán nyelven is megjelenik.

A spanyol kormány ellenkezése dacára Katalónia azt is megtette, hogy 2009-ben nem hivatalos – azt csak Madrid írhat ki – népszavazást szervezett a függetlenségről. A szakadáspártiak nagy csalódására a referendumon a jogosultaknak csak a 30 százaléka jelent meg, ám ők szinte mindannyian az elválás mellett voksoltak (2006-ban a statútumot 49 százalékos részvétel mellett 74 százalék támogatta). A gazdasági válság ismét felerősítette a függetlenségpárti hangokat. A 7,5 millió lakosú régió a 46 milliós Spanyolország GDP-jének az ötödét adja, ezért gyakori panasz, hogy a jelentős ipari és szolgáltatási szektorral, stratégiailag fontos elhelyezkedése miatt jelentős kikötői és logisztikai forgalmat, így nagy bevételt produkáló Katalónia adófizetőinek a pénzéből finanszírozzák az elmaradottabb ibériai vidékeket. Tavaly 7,3 millió turista kereste fel Barcelonát, a tartomány bevételeinek 11 százaléka származik a turizmusból. A munkanélküliség ugyanakkor alig marad el a 20-21 százalékos országos átlagtól (19 százalékon áll), és a néhány hónapja megválasztott – a kormányrudat a 2003 óta kormányzó szocialistáktól átvevő – Artur Mas jobbközép nacionalista katalán elnök 10 százalékos költségvetési megszorítást tervez. A baloldal a mostani voksoláson egyébként – 32 év után – a barcelonai főpolgármesteri posztot is elveszítette.

A gazdasági bajok által is fűtött függetlenségi hangokat néhány napig biztos feledtetik a Barcelona labdarúgó- és kézilabdacsapatának sikerei (a férfi kézisek a Ciudad Realt verték 27:24-re a kölni döntőben). Vasárnap este így aztán csak az volt kérdés, hogy a szurkolók a Barca-hátvéd Gerard Piqué barátnőjének, Shakirának a koncertjére menjenek-e az olimpiai stadionba (ahol néhány barcelonai focista a színpadon táncolt az énekesnővel), vagy saját arénájukban, a Camp Nouban ünnepeljék a csapatot.

GÁL KRISZTIÁN