"Önvédelem volt" - így védekezik a 17 éves floridai fiút lelövő rendész

Több ezren emlékeztek meg hétfőn a floridai Sanfordban arról a fekete fiúról, akit egy hónappal ezelőtt lőtt agyon egy önkéntes fehér lakóhelyi rendész.

  • MTI MTI

Az esettel kapcsolatban több amerikai nagyvárosban szolidaritási gyűléseket hirdettek meg, amelyre ismert afroamerikai jogvédők, művészek és sportolók hivatalosak.

Az incidens február 26-án történt az Orlandóhoz közeli Sanfordban. A 17 éves Trayvon Martin elment otthonról édességet venni, de a 28 éves települési önkéntes rendészőrjárat vezetője, George Zimmerman gyanúsnak találta őt, követni kezdte, majd agyonlőtte. Az emberölés elkövetőjét azóta sem tartóztatták le, mert azt állította, hogy önvédelemből cselekedett, és egy 2005-ben elfogadott floridai törvényre hivatkozott, amely lehetővé teszi akár halálos erő alkalmazását is, ha valaki attól tart, hogy súlyos testi sérülést fognak okozni neki. Jogvédő szervezetek rasszizmussal vádolták meg a sanfordi rendőrséget, amely arra hivatkozva nem tartóztatta le Zimmermant, hogy semmi sem mond ellen a vallomásának.

A CNN és az ORC hétfőn közzétett, közös közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 73 százaléka gondolja úgy, hogy Zimmermant le kellene tartóztatni. A megkérdezettek háromnegyede szerint a lakóhelyeken járőröző önkéntes rendészeknek nem kellene fegyvert viselniük. Az amerikaiak 55 százaléka szerint ugyanakkor helyesli azokat a törvényeket, amelyek megengedik az erőszakra erőszakkal való válaszolást.

Zimmerman ügyvédje, Craig Sonner az ABC Newsnak hétfőn kijelentette, hogy a közvélemény az ügynek csak az egyik oldalát ismeri, s hogy az ügyfelének "eltört az orrcsontja és a tarkóján is sérülést szenvedett", amikor Martin "azon az estén megtámadta". "Önvédelem történt" - mondta Sonner. Az ügyvéd hangoztatta, hogy védence nem rasszista, s állításának igazolására elmondta, hogy Zimmerman felesége két afroamerikai gyerek mellett is térítésmentesen lát el mentori teendőket.

Zimmerman barátja, Joe Oliver azt nyilatkozta az ABC-nek, hogy az önkéntes rendész azért kezdte követni az általa nem ismert és gyanúsnak vélt Martint, mert a környéken elszaporodtak a betörések. "George-nak nem állt szándékában, hogy bárki életét kioltsa. Napokig sírt utána" - mondta Oliver, aki szerint Zimmerman most a családjával együtt rejtőzködik, és még a telefonját is kikapcsolta, mert fél a bosszútól. Az ügy április 10-én kerül nagyesküdtszék elé.

Az áldozat családjának szóvivője hétfőn közölte, hogy Treyvan Martint márciusban felfüggesztették az iskolából, mert a táskájában egy műanyag tasakot találtak, amelyben marihuána-törmelék volt. A floridai fiatalkorúak igazságügyi hivatala ugyanakkor azt közölte, hogy irattárában a fiúval kapcsolatban semmilyen bejegyzés nem szerepel. 

A sanfordi tragédia az elmúlt hetekben a polgárjogi megmozdulások hangulatát idéző tiltakozásokat váltott ki több amerikai nagyvárosban. Az ügy, amelynek az amerikai média megkülönböztetett figyelmet szentel, a múlt héten eljutott egészen az elnök szintjéig.

"A fő üzenetem Trayvon Martin szüleinek az, hogy ha lenne egy fiam, úgy nézne ki, mint Trayvon" - jelentette ki pénteken Obama. Az elnök "tragédiának" nevezve a történteket, de a hivatalos vizsgálat lezárásáig nem kívánt állást foglalni az ügyben. Azt azonban megígérte, hogy a hatóságok a végére járnak az ügynek.

"Úgy gondolom, mindnyájunknak önvizsgálatot kell tartanunk annak megállapítása érdekében, hogy ilyesmi hogyan történhetett meg. Ez azt jelenti, hogy meg kell vizsgálnunk a törvényt, annak összefüggéseit, azt, hogy mi történt, csakúgy, mint az incidens sajátosságait" - jelentette ki Barack Obama.