szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ legérzékenyebb sötétanyag-detektorát új helyre költöztették 1,6 kilométerrel a földfelszín alatt Dél-Dakotában.

A nagy földalatti xenondetektort (LUX/Large Underground Xenon detektor) az elhagyott Homestake-aranybányában működik majd, ahol 2001-ben 125 év után hagytak fel a nemesfém kitermelésével.

A világegyetem 25 százalékát kitöltő sötét anyag "kísérteties" részecskéit egy 330 kilogrammos, a víznél háromszor súlyosabb folyékony xenonnal megtöltött tartályban igyekeznek "elcsípni". A tudósok azt próbálják majd kideríteni, hogy mi is valójában a sötét anyag, amely nem bocsát ki fényt, vagy detektálható sugárzást, azonban jelenléte a remények szerint kimutatható a látható anyagban kiváltott gravitációs effektusa révén.

A kutatók szerint, amennyiben sikerülne felfedezni a sötét anyagot, ez segítene megfejteni a világegyetem keletkezésének rejtélyét.

Tom Shutt, a Case Western Reserve Egyetem fizikaprofesszora szerint fáradságos kétnapos munkával sikerült átköltöztetni a berendezést a földalatti laboratóriumba. Dan McKinsey, a Yale Egyetem professzora azt emelte ki, hogy a detektort októberben hűtik le mínusz 100 Celsius-fokra, az adatok gyűjtése decemberben kezdődik meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!