szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ghánában már júniusban azt rebesgették, hogy John Atta Mills elnök beteg, méghozzá annyira, hogy esetleg nem is fogja jelöltetni magát a következő választáson. Egyes rádióállomások már az államfő halálhírét költötték. Mills rövidre akarta zárni a találgatásokat, ám a következő hónapban a 68 éves politikus meghalt.

Ghánában már júniusban azt rebesgették, hogy John Atta Mills elnök beteg, méghozzá annyira, hogy esetleg nem is fogja jelöltetni magát a következő választáson. A gyógyulás reményében arra készül, hogy külföldön kezeltesse magát. Egyes rádióállomások már az államfő halálhírét költötték.

Hogy rövidre zárja a találgatásokat, Mills futott néhány kört a repülőtér betonján, amikor visszatért külföldről. A következő hónapban a 68 éves politikus meghalt: holttestét nemzeti színű lobogóval burkolt koporsóban ravatalozták fel Accra központjában, pénteki temetésén pedig részt vesz Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is.

Afrikában, ahol az elnökök mandátuma általában "élethosszig" tart, Mills a legújabb példa arra, hogy a "rutin kivizsgálás" kifejezés valójában súlyos egészségi problémák leplezésére szolgál. A térség számos, évtizedek óta hatalmon lévő államfője puccstól vagy pozíciója megrendülésétől tart abban az esetben, ha fény derül sebezhetőségére. Ennek megfelelően még egy olyan, viszonylag stabil demokráciában is, mint Ghána, Mills környezete az utolsó pillanatig próbálta őrizni a keménykezű, stramm államfőről kialakult képet.

"Úgy vélem, itt némileg a hatalomról van szó: aki egyszer megkóstolta, az nemigen hajlandó lemondani róla, akár beteg, akár egészséges - mondta Kwame Tufour energetikai vállalkozó. - Millsnek valahogyan a fejébe szállt a hatalom."

John Atta Mills
AP / Christian Thompson

Politikai számítások bizonyára szerepet játszanak a választások évében, hiszen egy pártnak mindenképpen árthat, ha vezére gyengének tűnik - vélekedett J. Peter Pham, a washingtoni Atlantic Council afrikai programjának igazgatója. Ghána ugyan a maga stabil demokráciájával kivételnek számít, ám a fekete földrész számos "erős embere" hajlamos a haláláig kezében összpontosítani a hatalmat.

"Ha az afrikai választó szavaz, már ha egyáltalán elmegy szavazni, akkor nem egy bizonyos platformot megtestesítő pártra adja a voksát - állítja Pham. - A politikai vezetést a párt élén álló személy testesíti meg." Az elnökök egészségével kapcsolatos találgatás nem új dolog Afrikában. Zimbabwe 88 éves államfője, Robert Mugabe rendületlenül állítja magáról, hogy "makkegészséges", dacára a prosztatarákjáról évek óta keringő híresztelésnek. Hasonló példák más államokban is akadnak. Gabon miniszterelnöke órákkal az államfő, Omar Bongo halála előtt még azt állította, hogy Afrika leghosszabb ideig hivatalban lévő elnöke "él és jól van".

Nigéria néhai államfője, Umaru Yar'Adua időnként olyan gyönge volt, hogy egy Togóban tett hivatalos látogatás alkalmával egy katonának kellett levinnie őt a repülőtér kifutópályájáról - állítja nemrég megjelent könyvében Yar'Adua korábbi szóvivője. A katonatiszt hagyományos nigériai viseletbe - burnuszra emlékeztető köpenybe - takarta az államfőt, eltitkolandó a történteket. A nemzetgyűlés végül - az alkotmánytól eltérve - felhatalmazta Goodluck Jonathan alelnököt, hogy ügyvivő államfőként álljon az ország élére.

Lansana Conté guineai elnök egészségi állapota, illetve eltitkolt betegsége éveken át országos beszédtéma volt a nyugat-afrikai országban. A haláláról szóló hírek időről-időre felbukkantak a médiában - például 2003-ban is, amikor az államfő kénytelen volt tv-beszédben cáfolni a "rémhírt". Egy héttel Conté 2008-ban bekövetkezett halála előtt letartóztatták egy guineai újság főszerkesztőjét, mivel a lapja olyan képet közölt, amely a székből felállni képtelen, megroggyant elnököt ábrázolta. Másnap az elnöki hivatal szóvivője a televízión keresztül biztosította a lakosságot arról, hogy Conté nem beteg. A szóban forgó újságot pedig kötelezték olyan fotó közlésére, amely jó erőállapotban mutatta az államfőt.

Mills ghánai elnök a jelek szerint legalább egy - de talán két - nappal a halála előtt már kómában volt - állítja a szomszédos Elefántcsontpart egy kormányzati illetékese, aki nevének elhallgatását kérte. Mint hozzátette, a ghánai vezetés tagjai kiválóan konspiráltak: még Ghána legszorosabb szövetségeseinek titkosszolgálatai sem voltak tisztában Mills egészségi állapotával

Eugene Oppong gépkocsioktató felidézte: a ghánaiak tavasszal kezdtek felfigyelni arra, hogy elnökük lefogyott, hangja rekedtté vált, és gyakran kortyolt a pultra készített vizespohárból beszédei közben. Ennek dacára Mills jól tette, hogy haláláig a posztján maradt - állította Oppong, tiszteletlenségnek nevezve az államfő egészségi állapotáról a halála előtt felröppent találgatásokat. "Mindaddig, amíg az ember hatalmon van és él, nem kell átadnia másnak a hatalmat" - hangoztatta a ghánai oktató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!