Petr Fiala oktatási miniszter az ünnepségen elmondta, hogy az európai pénzügyi forrásokból épülő nemzetközi tudományos központot 2015-ben fejezik be és adják át a kutatóknak. A várakozások szerint a világ legnagyobb teljesítményű lézere a jövőben új felfedezéseket tehet lehetővé elsősorban az egészségügyben, az optikában, az asztrofizikában, illetve az új anyagok tesztelése terén.
Az ELI-projekt (Extreme Light Infrastructure) az összeurópai érdekeltségű kutatási infrastruktúrák stratégiai tervében szereplő 44 nagyberendezés egyike. Az ELI nemzetközi irányító bizottsága 2009. október elsején úgy döntött, hogy a lézerberendezést három helyszínen, Prágában, Szegeden és Bukarestben építik meg. A lézerközpontokat közös menedzsmenttel, az ELI ERIC nemzetközi szervezet keretei között fogják üzemeltetni és hasznosítani.
"A projektet nagy várakozások előzik meg. Meg vagyok győződve arról, hogy a csehországi központ a megadott határidőn belül és a megkövetelt minőségben felépül" - szögezte le Fiala. Hozzátette: a tudományos központ új lehetőségeket nyújt a tudósoknak és nagymértékben hozzájárul Csehország versenyképességének növeléséhez. A prágai központban körülbelül 250 tudós és kutató fog dolgozni, fele közülük Csehországból.
Az ELI szuperlézerközpont építését döntően az Európai Unió finanszírozza. A tervezett költségek megközelítik 7 milliárd koronát (76 milliárd forint). A központ kutatásainak eredményeit az ELI Beamlines program keretében a világ számos országának tudósai is felhasználhatják.
A Délmagyarország című napilap szombaton írt arról, hogy a Szegedi Tudományegyetem rektorának információi szerint megkapta a nemzeti fejlesztéspolitikai kabinet politikai támogatását a szegedi lézerközpont. Szabó Gábor úgy fogalmazott: „ez a politikai támogatás hiányzott eddig. Lehet gőzerővel dolgozni”.