Az incidens nem sokkal azután történt, hogy Okinaván százezres tüntetést tartottak az Osprey amerikai katonai repülőgépek odatelepítése ellen, illetve követelték a Futenma amerikai légi támaszpont felszámolását.
A Futenmával kapcsolatos huzavona gyökerei 1995-ig nyúlnak vissza. Akkor három katona megerőszakolt egy 12 éves okinavai lányt. Az eset után Tokió és Washington az amerikai haderő okinavai jelenlétének csökkentéséről állapodott meg, a tervet azonban a mai napig nem hajtották végre.
Japán legdélebbi prefektúrája ad otthont a szigetországban állomásozó 47 ezer amerikai katona felének. Az 1945 és 1972 között amerikai fennhatósága alatt álló Okanava-sziget területének 18 százalékát amerikai katonai létesítmények foglalják el.
Megfigyelők szerint az incidens újabb lökést adhat az amerikai katonai jelenlét miatti népharagnak, mivel a korábbi hasonló bűnesetek jelentős tiltakozó megmozdulásokhoz vezettek.
A sziget lakói a katonák erőszakos tettei mellett arra panaszkodnak, hogy a bázisok zajosak, szennyezik a környezetet, és veszélyesek is, miután a leszállópályák javarészt sűrűn lakott területek közelében találhatók.