szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A G8 csoport külügyminiszterei londoni tanácskozásukon nem tudták elsimítani nézeteltéréseiket Szíria ügyében, és arról sem jutottak egyetértésre, hogy mit tegyenek Észak-Korea háborús fenyegetőzései és fegyverkísérletei ellen.

A nemzetközi közösség nem tudta megoldani a már két éve tartó, eddig már 70 ezer ember halálát okozó szíriai konfliktust - mondta William Hague brit külügyminiszter a tárgyalások után a sajtónak nyilatkozva.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa - megosztottsága miatt - nem tett eleget kötelezettségeinek, és a megosztottságon a kétnapos londoni találkozón sem sikerült felülkerekedni. A G8-országcsoport diplomáciai vezetői mindenesetre kifejezték "mély aggodalmukat a súlyosbodó emberi tragédia miatt".

A külügyminiszterek Londonban magánjellegűnek minősített találkozót tartottak a szíriai ellenzék képviselőivel, de ezekről a megbeszélésekről érdemi információ nem szivárgott ki. 

A tanácskozás napirendjén előkelő helyen szerepelt az észak-koreai kardcsörtetés és az iráni nukleáris program is. A külügyminiszterek élesen elítélték Phenjan nukleáris fegyverkezési törekvéseit és rakétafejlesztési programját, de nem egyeztek meg semmiféle konkrét intézkedésben.

A találkozóról kiadott közleményben az Egyesült Államok, Kanada, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Japán, Oroszország külügyminiszterei felszólították Észak-Koreát, hogy "tartózkodjon a további provokatív cselekedettől". Hague brit külügyminiszter sajtótájékoztatóján közölte: a külügyminiszterek megfogadták, hogy további jelentős intézkedést hoznak Phenjan ellen, ha újabb nukleáris vagy rakétakísérletet hajtana végre. 

Szíria esetében, mindenekelőtt az ellenzék felfegyverzésének a kérdésében változatlanul Oroszország a Nyugat közös fellépésének a legfőbb akadálya. Az ellentétek azonban nem csak Oroszországgal szemben állnak fenn. Franciaország és Nagy-Britannia fegyvereket szállítana a szíriai ellenzéknek, a legtöbb európai uniós tagállam azonban ellenzi ezt, mivel attól tart, hogy a fegyverek rossz kezekbe juthatnak.

Az észak-koreai fejlemények megítélésében egyetértés van ugyan, a teendőket illetően azonban a londoni találkozót is tehetetlenség jellemezte.

Az iráni nukleáris program tárgyában a külügyminiszterek hangot adtak aggodalmuknak amiatt, hogy nem történt haladás az évtizedes vita megoldásáról megtartott legutóbbi tárgyalásokon. Amerikai diplomáciai források szerint a részvevők nyugtalanítónak nevezték, hogy az irániak semmi lényegeset vagy újat nem tettek le a tárgyalóasztalra, és nincs semmiféle időbeli korlátozás a megoldás keresésére.

Az egyetlen tényleges előrelépést a találkozón a nők ellen háborús övezetekben elkövetett nemi erőszak témájában sikerült elérni. A G8-ak külügyminiszterei 27 millió eurónak megfelelő összeget hagytak jóvá a jelenség elleni harc támogatására, eredményességét 2015-ben a német elnökség ellenőrzi majd.

A találkozón beszédet mondott Angelina Jolie amerikai színésznő, az ENSZ jószolgálati nagykövete, határozottabb nemzetközi fellépést sürgetve az efféle brutális bűncselekmények ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!