szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Economist elképzelte, hogyan festene az a levél, amelyet David Cameron tanácsadója írna Orbán Viktorról a két miniszterelnök szerdai találkozója előtt. Ez alapján Orbánnak kevésbé a brit konzervatív kormányfővel, inkább a baloldali és a populista pártvezetőkkel kellene tárgyalnia.

Orbán Viktor miniszterelnök szerdai londoni látogatása elé időzítve egy elképzelt, David Cameron brit kormányfőnek írt tanácsadói tájékoztatót közölt kedden a The Economist. 

A brit gazdasági-politikai folyóirat Kelet-Európára szakosodott blogrovatában (Eastern approaches) megjelent fiktív útmutatás arra hívja fel Cameron figyelmét, hogy Orbán Viktor - akit a brit kormányfő szerdán fogad a Downing Streeten - "nem konzervatív a megjelölés általunk ismert értelmében, hanem inkább egy felülről lefelé irányított, túlcentralizált államot épít, amely a jóléti szocializmus és a nacionalista retorika elemeit ötvözi". 

A The Economist szerint Orbán Viktor "sokkal otthonosabban érezné magát", ha idejét Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője és Nigel Farage, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) első embere között osztaná meg. Orbán háborút hirdetett az energiacégek ellen, miközben Miliband a Labour győzelme esetén az energiaárak befagyasztását ígérte 2017-ig - említi a lap.

MTI / Földi Imre

Az elképzelt tanácsadó felemlegeti, hogy Orbán Viktor víziójának része, hogy az országot gonosz külső erők ostromolják, ami ugyan neki bejött, de a brit konzervatívok osztják a kapzsi multik és bankárokról szóló szólamokat. Így aztán nem csoda, hogy magyarországon a multi szitokszónak számít, miközben rengeteg adót és járulékot fizetnek a külföldi cégek és külföldi befektetések nélküol el is sorvadna a gazdaság. Amit persze Orbán is tud, írja a lap, ezért a külföldi beruházók (a "stratégia partnerek") számára stabilitást és jövedelmező gazdasági környezetet ígér.

Orbán elitellenes szólamai is talányosak, írják, hiszen a Fidesz-közeli üzletemberek gyarapodnak, és a politikai orientáció meghatározhatja egy cég sikerét, különösen a közbeszerzések esetében. A családbarát politikát hirdető kormány alatt a szegénység nem csökkent az elképzelt tanácsadói levél szerint, és azokon a vidékeken a legkomolyabba  szegénység, ahová a multik és a bankok nem merészkedtek el. 

A kormány sokat emlegetett roma stratégiája sem hozott sok változást, sok roma ma is harmadik világbeli körülmények között él, a rendőrség pedig továbbra is vonakodik eljárást indítani a közösség elleni izgatás miatt - hozza Cameron tudomására az Economist levele.

A magyar kormány központosító törekvései és a mindenüvé betolakodó állam sem hasonlítanak a brit konzervatívok deregulalizációs, kisebb államot célzó elképzeléseire, írják, példaként a dohánykereskedelem de facto államosítását és a vele járó trafikmutyit hozva példának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!