Érdekek és ellentétek

  • HVG HVG
Érdekek és ellentétek

Észak-Korea jobban teljesít, és a körülményekhez képest meglepően jól zárta uralmának első, tavalyi évét Kim Dzsong Un, aki az ország irányítását 2011 decemberében elhunyt apjától örökölte. A dél-korai jegybank – részben hírszerzési adatokra támaszkodó – minap nyilvánosságra hozott elemzése szerint a 24 millió lakosú északi szomszéd gazdasága a világválság 2008-as kitörése óta 2012-ben a leggyorsabb, 1,3 százalékos növekedését érte el, miután az előző évben is 0,8 százalékkal gyarapodott. Az egy főre jutó GDP még így is csupán 1220 dollár, a dél-koreainak a huszada.

Kim tavaly áprilisban azt ígérte, hogy az észak-koreaiaknak soha nem kell még egyszer meghúzniuk a nadrágszíjat – az ENSZ szerint 2,8 millióan élnek élelmiszersegélyen, a gyerekek negyede alultáplált. Az erőfeszítéseket visszaigazolja, hogy a mezőgazdaság és a halászat teljesítménye 3,9 százalékkal, ezen belül a sertés- és csirketenyésztésé 12,3 százalékkal nőtt. Az ipari termelés 1,3 százalékkal bővült, az export 3,3 százalékkal, 2,9 milliárd dollárra, az import 10,2 százalékkal, 3,9 milliárdra.

A Korea-közi forgalom értéke tavaly 15 százalékkal, 1,97 milliárd dollárra nőtt, csaknem az egész a demilitarizált övezet közelében található keszongi ipari parkból származott, melyet áprilisban – amikor a szokottnál hosszabb amerikai–dél-koreai hadgyakorlat miatt Phenjan atomháborúval fenyegetőzött – Észak-Korea bezárt. A feszültség azóta csökkent, és megindultak a tárgyalások Keszong újranyitásáról, ahol 123 dél-koreai cégnek 54 ezer észak-koreai alkalmazottja van.

A legutóbbi nukleáris és rakétakísérletei miatt újabb – ezúttal egyetlen megmaradt szövetségese, Kína által is megszavazott – szankciókkal sújtott Észak-Korea azt is elképzelhetőnek nevezte, hogy újra érkezhetnek déli turistacsoportok a Gyémánt-hegyi üdülőövezetébe, és ismét találkozhatnak egymással a koreai háború által elválasztott családok. Atomhatalmi ambícióiról azonban csak akkor tárgyal, ha az USA feladja „ellenséges politikáját”, feloszlatják az ENSZ-erők parancsnokságát, és máris figyelmeztetett: az augusztusra tervezett amerikai–dél-koreai hadgyakorlat ismét felélesztheti a feszültséget a Koreai-félszigeten.