szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarországi kormányellenes tüntetésekről ír a The Economist legfrissebb száma. A lap szerint az Orbán-kormány lemondása "nem reális" opció, a demográfiai változások szintén az ellenzék ellen dolgoznak, az EU helyett pedig az Egyesült Államok helyez nyomást Orbán kormányára.

A magyarok az utcára mentek - írta a The Economist legfrissebb száma, mely a november 17-i országos, és több külföldi városra is kiterjedő kormányellenes tiltakozásokról számolt be. A lap szerint a tüntetőket leginkább a kitiltási botrány aktivizálta. Idézik Rogán Antalt, a Fidesz frakcióvezetőjét, aki szerint a több tízezres létszámú tüntetések azt bizonyítják, hogy Magyarországon demokrácia van, ahol az emberek szabadon kifejezhetik véleményüket.

Az "Szemben Orbánnal" című cikkben írnak az október 28-i, internetadó elleni tüntetésről, ahol "100 ezer ember töltötte meg Budapest belvárosát". A tüntetők főként a fiatal korosztályból kerültek ki, iskolázottak és középosztálybeliek, tehát éppen az a réteg, amit a Fidesznek meg kell hódítania - írja a lap, hozzátéve: a tömeg ritka dologra tudta rávenni az Orbán-kormányt: visszavonták az internetadó tervét és nemzeti konzultációt indítottak az internetről.

Stiller Ákos

A novemberi tüntetésen résztvevőknek nehezebb dolga van az Economist szerint, ugyanis a kormány lemondása "nem reális". A lap kihangsúlyozza, hogy a Fidesz ebben az évben mind a parlamenti, mind az önkormányzati, valamint az EP-választásokat is megnyerte. Megjegyzik: az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szerint ez azért is sikerülhetett nekik, mert a választási törvényt úgy írták át, hogy az nekik kedvezzen, a darabokra szakadt liberális és baloldali ellenzék pedig nem jelentett valódi alternatívát a kormánypártokkal szemben.

A demográfiai változások szintén az ellenzék ellen dolgoznak - írja az Economist, kiemelve: a londoni nagykövetség adatai szerint 100 ezer magyar él Nagy-Britanniában, de a tényleges szám ennél nagyobb lehet. Éppen a fiatal, több nyelven beszélő, iskolázott és vállalkozó kedvű fiatalok hagyják el Magyarországit, mert nem látják jövőjüket a Fidesz kormányzása alatti világban.

Orbán már régen kifejezte a liberális normák iránti nemtetszését - olvasható az Economist cikkében, mely felidézi az elhíresült tusnádfürdői beszédet, ahol a kormányfő "illiberális demokráciát" hirdetett. Az EU pedig nem hajlandó, vagy nem képes megfékezni Orbánt, ehelyett az Egyesült Államok helyez nyomást rájuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!