szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy iráni férfi ejtett túszul tubb tucat embert egy kávézóban Sydneyben, és arra kényszerítette őket, hogy arab feliratú zászlókat emeljenek maguk elé. Több túsznak sikerült kiszabadulnia, a rendőrök 17 órányi dráma után megrohamozták a kávézót és mindenkit kiszabadítottak, de hárman meghaltak az akció során (köztük a túszejtő), további négy ember pedig súlyos sérüléseket szenvedett.

Legalább húsz, de inkább több embert ejtettek túszul az ausztrál nagyváros, Sydney üzleti negyedében, a Lindt svájci csokoládécég kávézójában. A környéket lezárták, és leállították a metróforgalmat. Az Egyesült Államok kiürítette sydney-i konzulátusát, amely közel van a kávézóhoz, és óvatosságra intette az ausztrál városban tartózkodó amerikaiakat.

A Lindt csokoládé, amelynek kávézójában a túszdráma zajlik, azt közölte, hogy 10 alkalmazott és akár 30 vendég is lehetett az üzleti negyedben lévő vendéglátóhelyen. A Lindt-kávéház Sydneyben:

A tévék felvételein látni lehetett, hogy a kávézóban arab nyelvű felirattal ellátott fekete zászlót emeltek a magasba a túszok, erre a túszejtők kényszerítették őket. Egy terrorszakértő szerint a lobogót szíriai és iraki dzsihadisták használják, de nem az Iszlám Állam nevű terrorszervezeté. A fegyveres, középkorú, ősz szakállt és fejkendőt viselő túszejtő férfi valószínáleg egy Man Haron Monis nevet viselő iráni, aki 1996-ban kapott menedékjogot Ausztráliában.

MTI / AP / Channel 7 via AP Video

Magyar idő szerint reggel 7 óra előtt érkeztek hírek arról, hogy a kávézóból öt embernek sikerült kimenekülnie a főbejáraton, illetve a vészkijáraton. Úgy tudni, először három férfi rohant az utcára, majd két nő, akik Lindt Chocolate feliratú kötényt viseltek, valószínűleg a kávézóban dolgoztak.

MTI/AP/Rob Griffith

A televíziók drámai felvételeket is közöltek több túsz szökéséről:

A Daily Mail azt írta, egy férfi SMS-üzenetet küldött anyjának arról, hogy a kávéházban van, és jól van, de nem beszélhet.

A túszejtés azon a téren történt, ahol az Ausztrál Nemzeti Bank és több kereskedelmi bank épülete is áll. A nemzeti bankot bezárták, a pénzintézet közleménye szerint a dolgozók biztonságban vannak. A sydney-i operaházat előzőleg kiürítették, de még mindig nem világos, hogy a túszejtés és az operaház kiürítése összefüggésben van-e egymással.

Megrohamozták a kávézót

A felfegyverzett rendőrök magyar idő szerint délután fél öt körül, 17 órányi várakozás után megrohamozták a kávézót, miután újabb túszok jutottak ki az üzletből. Lövéseket is lehetett hallani, meg nem erősített információk szerint túszok is megsérültek, többeket ugyanis a mentősök hoztak ki a kávézóból. A rendőrség a Twitteren erősítette meg, hogy vége a túszdrámának, de a sajtóval azt is közölték, hog éles lövedékeket használtak a túszmentés során és egy bombával felszerelt robotot is bevetettek.

Egyes lapok számításai szerint összesen 21 túsz lehetett a kávézóban, közülük előbb öt ember, később további heten szabadultak ki, így amikor a rendőrök betörtek a kávézóba, akkor körülbelül kilencen lehettek bent.

A rendőrség közlése szerint az incidens során hárman haltak meg: az ötven éves túszejtő, valamint egy 34 éves férfi és egy 38 éves nő. Rajtuk kívül négy ember sérült meg, köztük egy rendőr.

Szexuális zaklatás és gyilkosság is lehet a túszejtő számláján

Az elkövető iráni férfiról volt ügyvédje azt mondta, meglehetősen elszigetelt volt, muzslim papnak tartja magát, korábban pedig már több rendőrségi ügye is volt: 2009-ben fenyegető leveleket küldött Afganisztánban megölt ausztrál katonák családtagjainak, emellett pedig több mint 40 szexuális zaklatással kapcsolatos ügye is volt. Sajtóinformációk szerint a férfi jelenleg felesége meggyilkolása miatt van óvadék ellenében szabadlábon.

Volt ügyvédje azt mondta a túszejtőről, hogy olyan erős a saját ideológiája, hogy ez kihat a józan gondolkodására is. A BBC azt írja, hogy a férfi egyik követelése az volt, hogy a szélsőséges Iszlám Állam zászlóját vigyék el neki a kávézóba

Az Iszlám Állam ejtett túszokat, vagy sem?

Tony Abbott ausztrál kormányfő korábban a parlament épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: az ilyen tettek célja elrettenteni az embereket az életformájuktól. "Ausztrália békés, nyitott és nemeslelkű társadalom. Semmi sem szabad, hogy megváltoztassa ezt" – mondta, és arra buzdított mindenkit, hogy a történtek ellenére a szokott menetrendben folytassák a napjukat.

Újságírók várakoznak a kávézó közelében
MTI/EPA/Joel Carrett

A túszdrámával kapcsolatban olyan hírek is megjelentek, hogy az elkövetők azt állították: pokolgépeket helyeztek el a városban.

Ibrahim Abu Mohamed, az ausztrál muzulmán közösség főmuftija azt közölte, hogy a híveket "lesújtotta" a túszdráma, és az ausztrál imámok tanácsával együtt elítélte a történteket. A főmufti hangsúlyozta, hogy a hasonló cselekedeteket részleteiben és egészében is elítéli az iszlám.

Új-Dél-Wales szövetségi állam rendőrfőnöke, Andrew Scipione a kávézóban felmutatott arab feliratú fekete zászlóról azt mondta, hogy még vizsgálják az erről szóló jelentéseket. Ahogy említettük, egy terrorszakértő szerint a lobogó nem az Iszlám Állam nevű terrorszervezeté.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!