Merülési vonal

Hiába csukták le Traian Basescu román elnök testvérét, a család vagyona, anyagi biztonsága a botrányok ellenére folyamatosan gyarapodott.

  • Irházi János Irházi János
Merülési vonal

Ma már annak sem könnyű a helyzete Romániában, aki 600 dolláros megtakarítással, autóval, házzal érte meg az 1989-es rendszerváltást, és ráadásul az államfő testvére. Saját bevallása szerint ezzel a vagyonnal vágott neki a demokratikus átalakulásnak az előzetes letartóztatásba helyezett Mircea Basescu, a 62 éves Traian Basescu román elnök öccse. Egy interjúban hozzátette, hogy a pénzt textiltermékekkel folytatott családi üzleteléssel szedte össze kereskedelmi hajók tisztjeként a Ceausescu-diktatúra legsötétebb éveiben.

A 61 éves Mircea június óta főszereplő az újságok címoldalain és a hírtelevíziók vezető anyagaiban, miután 280 ezer eurós megvesztegetési váddal küldték rács mögé. Azon még vitatkoznak, hogy a román igazságszolgáltatás függetlenségének brüsszeli elismerését az EU-csatlakozás óta óhajtó Bukarestnek piros vagy fekete pontot jelent, hogy az elnöki testvér botránya Traian Basescu utolsó mandátumának záró öt hónapjában, a vele szemben álló kormány hatalomgyakorlása idején került fókuszba. A vád szerint Mircea azért kapta a pénzt Sandu Anghel családjától, hogy közbenjárjon a késelés vádjával börtönbe zárt Anghel szabadon engedése, de legalább a büntetés minimálisra szorítása érdekében.

A fém- és autókereskedelemből, valamint uzsorahitelezésből mesés vagyont és a cigányok között befolyást szerzett „vajda” ellen többtucatnyi más per is folyamatban van, és számos feljelentés is született, ám egyik rokonának a megkéselése a karrierje végét jelenthette volna. Gyanítják, hogy egyéb üzleti kapcsolatokban is összefonódott Mirceával, aki Anghel egyik gyermekének a keresztapja, és bejáratos volt a családba. A rendszerváltás után, 1990-től Mircea Basescu fő gazdasági játszótere a constantai és agigeai kikötő, az ott létesült vámszabad övezet volt, de próbálkozott fagylaltgyárral is, ami 2009-ben becsődölt, s most újraindítaná. A kikötők területén volt baromfi-feldolgozója, amely nyugati és arab országokba is szállított, ám mostanra agyonnyomta a hatalmas adóssághegy. Hasonló sorsra jutottak a hajók ellátására, a tejre és tejtermékekre vagy szaktanácsadásra szakosodott cégei, amelyek vezetésébe két lányát is bevonta. Úgy tudni, a számtalan csőd ellenére jelentős a vagyona.

Traian Basescu elnök nagyobbik lánya, Ioana üzletei egyelőre szárnyalnak, de minden manőverén érezhető, hogy szüksége van hozzá némi atyai segítségre, vagy legalább a papa nevére. A nagybátyjánál jóval visszavonultabban élő, 37 éves Ioana közjegyző a Vrancea megyei Paunesti községben, ami távolról sem szakmai száműzetés, hisz úgy tudni, bankoknak, multinacionális cégeknek is rendszeresen dolgozik súlyos pénzekért. A hivatalos fellépést igénylő ügyeket viszont inkább az apjától 2003-ban ajándékba kapott, 300 négyzetméteres bukaresti villájából, vagy a saját pénzéből később 700 ezer euróért vett, majd átalakított reprezentatív házából intézheti. Amikor megkérdezték tőle az újságírók, honnan volt rá pénze, azt válaszolta, hogy „korábbi ingatlaneladásból” és közjegyzői ténykedéséből. Az előbbin a Bukarest melletti Corbeanca községben 2006-ban, a válása után 320 ezer euróért eladott házat érthette, ám ebből a vételárnak csak a fele származhatott.

Ígéretesebbnek tűnik Ioana második házassága: az idén áprilisban, titokban mondta ki a boldogító igent Radu Pricop bukaresti ügyvédnek, aki az esküvő előtt kapta meg a restitúciós törvény alapján egy családi kártérítés első, 200 ezer eurós részletét az államtól. Így aztán az arának nincs oka aggódni a 2013 szeptemberében a CEC Banktól felvett egymillió eurós hitelének a törlesztése miatt. Az akkor nagy port kavart kölcsönnel kapcsolatban az Economistul bukaresti gazdasági lap kiszámolta, hogy egy ekkora, 30 évre felvett összeg fejében egy hétköznapi állampolgárnak havi több mint 10 ezer eurós nettó jövedelmet kell felmutatnia. Ráadásul a bank honlapja alapján Ioana a jelzáloghitelre adható maximális összeg másfélszereséhez jutott hozzá. Az elnök lánya a pénzből 290 hektárnyi termőföldet vásárolt a Calarasi megyei Nana községben, ahol apja is többször megjelent – vagyis valószínűleg családi birtok lesz az államfői mandátum lezárását követően. Mivel a vásárlás és a hitelezés lebonyolításában állítólag elnöki tanácsadók is segítettek, a parlament vizsgálóbizottságot hozott létre, ám semmi terhelőt nem tudtak rábizonyítani Traian Basescura.

A román államfő kisebbik lánya, a 34 éves Elena inkább politizál, mint üzletel, és 2009-ben, független jelöltként bejutott az Európai Parlamentbe, ahol a néppárti frakciót erősítette. Ismételnie az idén nem sikerült, úgyhogy vagy folytatja a fotómodellkedést, vagy a rendre újraalakuló, összeolvadó, szétváló jobboldali pártok háza táján keresi a karrierjét. A család gazdasági-politikai ernyője decembertől összecsukódik, s habár a baloldal többszöri próbálkozásra sem tudta elmozdítani a posztjáról Traian Basescut, kérdés, hogy az elnökválasztás után lesz-e még ereje és kedve a további üldözésre. Ettől függetlenül Basescu, aki 1990 után miniszterként, majd Bukarest főpolgármestereként szinte csak vezető beosztásokat töltött be, a családja minden tagjánál megoldotta, hogy „rendben legyen a padlás télire”. Még akkor is, ha most szándékosan hagyta testvérét belebukni a megvesztegetési botrányba, talán azért, nehogy egyéb hasonló gyanús kapcsolatokra is fény derüljön.

IRHÁZI JÁNOS / ARAD