Százéves háború

  • HVG HVG
Százéves háború

„Még nem ért véget az oroszországi polgárháború, abban bízunk, hogy hamarosan Kijevben fog befejeződni a harc” – jelentette ki Jevgenyij Mazepin. A kelet-ukrajnai Luhanszk megye szakadár kormányának szóvivője azt is elárulta, a felkelők célja, hogy megvédjék a „népirtás fenyegetésében élő” orosz ajkú lakosságot. „Orosz birodalmi nacionalisták vagyunk, az 1910-es évek második felében harcoló fehérgárdisták elveit valljuk magunkénak” – magyarázta, s az sem zavarta, hogy míg a fehérek egykor a kommunisták ellen harcoltak, a Kijev-ellenes propaganda most szélsőjobboldalinak állítja be az ukrán kormányt.

Közben nem áll túl jól a felkelők szénája: az utóbbi napokban folytatódott az ukrán hadsereg kelet-ukrajnai előrenyomulása, s a kormányerők kezére került az a település is, ahonnan július közepén rakétával lelőtték a maláj légitársaság Kuala Lumpurba tartó gépét. A harcok egyre inkább közelednek ahhoz a körzethez, ahol még mindig szanaszét hevernek a Boeing–777-es roncsai, illetve a közel háromszáz halálos áldozat ingóságai. A körzet katonailag is fontos: ha elfoglalja a hadsereg, kettészakad a szeparatisták kezén lévő terület, és könnyebbé válhat az ellenállás megtörése.

Miközben az első holttestek megérkeztek Hollandiába és Nagy-Britanniába, helyszíni beszámolók szerint a baleset helyszínén még mindig találhatók emberi testrészmaradványok, mivel a hatóságok – éppen a harci helyzetre hivatkozva – nem fésülték át teljesen a területet. Közben a fosztogatók dézsmálják a meghalt utasok személyes tárgyait.

Míg a fronton lassan túlsúlyba kerülnek a kormányerők, Kijevben megkezdték a felkészülést az őszre jósolt előrehozott parlamenti választás megrendezésére. Felbomlott ugyanis a kormánykoalíció, lemondott Arszenyij Jacenjuk miniszterelnök, s Petro Porosenko államfő hamarosan bejelenti a szavazás időpontját.