szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több nemzetközi segélyszállítmány érkezett hétfőn Vanuatuba, és megindult a romok eltakarítása a fővárosban, de az országot alkotó szigetvilág jelentős részével továbbra sem sikerült kapcsolatba lépniük a hatóságoknak két nappal a pusztító vihar után.

A főváros, Port Vila részlegesen megnyitott repterére hétfőn több ausztrál és új-zélandi katonai teherszállító gép érkezett, amelyek ivóvizet, élelmiszert, gyógyszert és sátorponyvát hoztak az országba. A fővárosban néhány bolt már kinyitott hétfőn, és egyes városrészekben a vízszolgáltatás is helyreállt, áram viszont még nem volt.

Két nappal a katasztrófa után a hatóságok még mindig nem tudnak tízezrek sorsáról, miután a csendes-óceáni ország fő szigetétől távol eső földdarabok lakóival nem sikerült kapcsolatba lépni, és ezek elérése hajóval akár napokba is telhet.

Baldwin Lonsdale vanuatui elnök az AP amerikai hírügynökségnek adott interjúban azt mondta: a legutóbbi hivatalos információk szerint a fővárosban hatan haltak meg és harmincan megsérültek a viharban. Lonsdale egyelőre családjával sem tudott kapcsolatba lépni. Hétfőn délután fog hazatérni Japánból, ahol egy konferencián vesz részt – tette hozzá.

Az elnök azt mondta: a vihar elsöpörte az ország eddigi fejlődését, ezért Vanuatunak mindent újra kell kezdeni.

Az Oxfam Australia segélyszervezet vezetője azt mondta: attól tartanak, sok halottra kell számítani a távoli szigeteken, mert azok domborzata nagyon sík, és az emberek jellemzően gyenge fakunyhókban élnek rajtuk, evakuációs központok pedig nincsenek.

A Save the Children nevű civilszervezet egyik munkatársa pedig arról számolt be, hogy Vanuatuban rosszabbak a körülmények, mint a Fülöp-szigeteken voltak a 2013-as Haiyan tájfun után, amelyben több mint 7 ezren haltak meg.

Baldwin Lonsdale "szörnyetegnek" nevezte a Pam névre keresztelt vihart, amely szombatra virradóra csapott le az Ausztráliától északkeletre fekvő Vanuatura. Az ötös, azaz legmagasabb fokozatú ciklon idején a széllökések sebessége meghaladta az óránkénti 200 kilométert, néhol 340 kilométeres széllökéseket mértek. Nyolcméteres hullámokat korbácsolt fel a vihar, árvizeket okozva. Teljesen víz alá került főváros, ahol az épületek körülbelül 90 százaléka megrongálódott.

Vanuatu állam 267 ezres lakossága 65 szigeten szétszórva él. Műholdfelvételekből ítélve a hurrikán végigsöpört gyakorlatilag a szigetország egész területén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!