szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyar származású volt elnök, Nicolas Sarkozy szeretne újra Franciaország államfője lenni. De nem áll jól, sőt nagyon rosszul áll saját pártja előválasztási versengésében.

Csoda kellene ahhoz, hogy a jobbközép „Republikánusok”, ez a párt hivatalos neve, őt indítsák. Esélytelenségét egykori legközelebbi, legbizalmasabb tanácsadójának is köszönheti. Patrick Buisson a napokban jelentetett meg egy könyvet, ami gyakorlatilag Sarkozy hátba szúrását jelenti. A volt elnöki tanácsadó még hivatalos megbízatása idején, titokban, bizalmas beszélgetések tucatjait vette fel és most ezeket tette közkinccsé. Pedig, ha a korábbi bizalmi viszonyt tekintjük, akkor akár Sarkozy leghűségesebb emberének is mondhatjuk Patrick Buissont, aki 2005-ben állt mellé és győztes stratégiát ajánlott neki, amivel Sarkozy 2007-ben elnök lett. 

Buisson már túl van hatvanon, nem a levegőbe beleszagolva, ösztönösen ad tanácsot. Alapos történelmi és politológiai ismeretek alapján vallja: ha egy magát jobbközépnek tituláló politikus választást akar nyerni, akkor a szélsőjobbal szimpatizáló szavazókat kell elcsábítani- írja a Le Monde.

Franciaországban a Le Pen alapította Nemzeti Front jelentette és jelenti ezt az erőt. Jean-Marie Le Pen 2002-ben 17 százalékot szerzett az elnökválasztás első fordulójában és bekerült döntő másodikba. 2007-ben viszont csak negyedik lett az első fordulóban, merthogy Sarkozy legalább másfél millió, korábbi Le Pen szavazót édesgetett magához. Vagyis jobbról előzte a szélsőjobbot.

Ígéretek kampánya

Sarkozy a nemzeti identitásról és a bevándorlás megfékezéséről beszélt elsősorban a kampányban, mindenben követve Patrick Buisson tanácsait. Végül simán nyert, az ugyancsak sok demagóg elemmel kampányoló szocialista Ségolene Royal ellen, de a Sarközy féle „népnemzeti” maszlag hatásosabb volt, mint a felelőtlen béremelési ígéretek a baloldali jelölttől. Royal mentségére szóljon, később beismerte, hogy ígéretei alaptalanok voltak. Sarkozy soha nem „mea culpázott” és elnöksége első három évében sztártanácsadója is szárnyalt, Patrick Buisson a francia tv csatornák állandó vendége volt, igaz, nem volt képkölcsönzési ügye, nem karatézott és Ibizán sem bulizott (Erre a párhuzamra a cikk végén még visszatérünk). Aztán, mint minden elnököt, Sarkozyt is megutálták a franciák, és simán vesztett 2012-ben.

Amikor a politikus az "övéi" között marad

Akkor azt ígérte, örökre kiszáll a politikából. Ezt persze senki nem hitte el és Sarkozy most újra bejelentkezett az elnöki posztért. De Patrick Buisson könyvében, amely az Elysée-palotában illegálisan készített hangfelvételein alapul, rengeteg kínos dolgot tett közzé Sarkozyról. Például azt, hogy nincs semmilyen elvi koncepciója, csakis a rövid távú szavazatszerzés vagy népszerűség megőrzés érdekli. Saját szövetségeseiről nyomdafestéket alig tűrő hangnemben beszélt. Christian Estrosiról, aki sikeres motorversenyzőből vedlett át politikussá, például azt mondta, hogy a koponyacsontja alatt agyvelő helyett, dióbél van. Sarkozynak Estroisival kapcsolatban akár igaza is lehet, de hogy tekinthető hitelesnek egy olyan személyiség, aki egyik fő szövetségesét gyengeelméjűnek tekinti?

Chirac volt elnökről Sarkozy egyszer azt mondta Buissonnak, hogy gazember, maffiózó. Az Elysée-palotában illegálisan készített hangfelvételek miatt, amelyek a volt francia First Ladyt, Carla Brunit is érintették, Patrick Buissont egy 2014-es bírósági ítélet 10 ezer eurós kártérítésre kötelezte. Buisson eleget tett az ítéletben foglaltaknak, fizetett, de most a könyv publikálásával bosszút állt egykori főnökén.

Itt jönnek a képbe Habonyék 

Habony Árpád és a másik kormánytanácsadó, az amerikai Alain J. Finkelstein közös cége, a Danube Business Consulting Ltd. immár Sarkozynek is ad útmutatásokat - írta októberben a Figyelő. Persze vélhetően nem olyan közvetlenül, a szomszédos irodából, mint anno Patrick Buisson. Ettől függetlenül érdekes, mennyire lesz eredményes ez a „magyar export”, ami persze Habony hazai tekintélyét és pozícióját aligha fogja befolyásolni. Ez Orbánon és nem Sarkozyn múlik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!