szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Először még februárban a liberális jelölt mozgalmának kampányfőnöke állította ezt, de most egy számítógépes biztonsági cég is megerősítette a gyanút. A Tokióban működő Trend Micro munkatársa a Reuters hírügynökségnek nyilatkozott. Moszkva hárít.

Több száz, sőt lehet, hogy több ezer hekkerakciót észleltünk – közölte sajtóértekezletén Richard Ferrand, Macron harcostársa még februárban. Nyíltan Putyin Oroszországát gyanúsítva a hekkertámadással. Tette mindezt akkor, amikor mindenki előtt nyilvánvalóvá vált: Putyin a szélsőjobb jelöltjét, Marine Le Pen asszonyt támogatja. Franciaországban nem kapott bankhitelt a szélsőséges Nemzeti Front vezére (aki egyébként az elnökválasztás első fordulója után lemondott pártelnöki posztjáról), de Oroszországban igen. Putyin elnök a Kremlben fogadta Marine Le Pent. Aki a második helyen végzett az első fordulóban, vagyis a második kör végén vagy ő, vagy Macron lesz Franciaország új elnöke. A Kreml szócsövének számító Russia Today kommentárja szerint Macron gyenge Franciaországot akar, amely kiszolgáltatott Brüsszelnek és Berlinnek.


Ami eddig csak politikai gyanú volt, azt most megerősítette a Trend Micro biztonsági szervezet. Szerintük a Pawn Storm nevű hekkercsapat az, mely az akciókat végrehajtotta az En marche (ez Macron mozgalmának neve) kampánya ellen. A Pawn Storm hekkercsapat 2014-ben került az érdeklődés előterébe, amikor orosz ellenzékiek adatait szerezte meg, majd később Ukrajnában hajtott végre hekkerakciókat az oroszbarát erők érdekében – írta a Reuters.

Később az Egyesült Államokban Hillary Clinton és a demokrata párt volt a célpont. Az USA-ban vizsgálat is indult, de egyelőre egyértelmű bizonyíték nem került elő. Moszkva természetesen cáfol: a Macron-kampánnyal kapcsolatos vádaskodás arra emlékeztet engem, ami az USA-ban történt Trump megválasztásakor – nyilatkozta Dmitrij Peszkov, Putyin elnök szóvivője.

A Reuters tudósítója megkérdezte a francia biztonsági hatóságot is: az ANSSI nevű állami szervezet megerősítette, hogy volt hekker támadás, de azt nem, hogy azt bizonyosan a Pawn Storm követte el. A CIA egyértelműen a GRU-hoz az orosz katonai hírszerzéshez köti a Pawn Storm hekker csapat működését. Ez a csapat arról ismert, hogy késleltetve teszi csak közzé a megszerzett adatokat. Tehát valószínűtlen, hogy befolyásolni akarná az elnökválasztás második fordulóját Franciaországban, melyet május 7-én rendeznek meg. Később azonban, ha Emmanuel Macron az Élysée-palotába kerül, akkor az illegálisan megszerzett adatok aranyat érhetnek Franciaország új elnökének "befolyásolására".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!