szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hírek szerint az oroszok pont annyi amerikai diplomatát utasítanak ki, mint ahány oroszt az amerikaiak. Emellett egy konzulátust is bezáratnak, akárcsak az amerikaiak.

Oroszország kiutasít hatvan amerikai diplomatát, és bezáratja az Egyesült Államok szentpétervári konzulátusát a Szkripal-ügy miatt kiutasított orosz diplomaták miatt – jelentette be az orosz külügyminiszter magyar idő szerint csütörtök este.

Szergej Lavrov közölte azt is: Oroszország azonos választ ad minden államnak, amely orosz diplomatákat utasított ki, vagyis a jelek szerint az oroszok válaszlépése nemcsak az Egyesült Államokat érinti.

Az Egyesült Államok szolidaritást vállalt az Egyesült Királysággal a Salisburyben megmérgezett egykori kettős ügynök, Szergej Szkripal illetve lánya, Julia ügyében, és kiutasított hatvan orosz diplomatát, valamint bezáratják Oroszország seattle-i konzulátusát.

Az Egyesült Államok példáját több európai ország is követte a napokban. Magyarország egy orosz diplomatát utasított ki.

Oroszország tagadja, hogy köze lenne Szkripal és lányának megmérgezéséhez.

Lavrov elmondta azt is, hogy Jon Huntsman amerikai nagykövetet bekérették az orosz külügyminisztériumba, ahol Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes ismertetette vele az orosz ellenlépéseket.

Az orosz külügyminisztérium honlapján közölte, hogy az amerikai diplomaták kiutasítása a moszkvai amerikai nagykövetség 58 és a jekatyerinburgi főkonzulátus két munkatársát érinti a "diplomáciai státusukkal összeegyeztethetetlen tevékenységük miatt". Az amerikaiak képviselőinek a szentpétervári főkonzulátus épületét két nap alatt, legkésőbb szombaton ki kell üríteniük.

A diplomáciai tárca közleménye szerint Rjabkov tiltakozó jegyzéket nyújtott át Huntsmannek a kiutasítások és a seattle-i főkonzulátus bezáratása, valamint annak az amerikai hatóságok általi megszállásának szándéka miatt, amit 2016-17-ben már öt orosz állami tulajdonban lévő objektum erőszakos elfoglalása előzött meg.

Jon Huntsmantől emellett az orosz diplomáciai tárcánál magyarázatot követeltek azokra a nyilvános kijelentéseire, amelyek szerint nem kizárható az orosz állami kinnlévőségek egyesült államokbeli befagyasztása. A dokumentum szerint figyelmeztették az amerikaiakat arra, hogy egy ilyen "fenyegetés" valóra váltása a kétoldalú kapcsolatok további "komoly degradációjához" vezethet, ami "komoly következményekkel járhat a globális stabilitásra nézve".

Szergej Lavrov azt is közölte, hogy Oroszország ismét a konzuli hozzáférés biztosítását igényelte az orosz állampolgárságú Julija Szkripalhoz. Az orosz diplomácia vezetője szerint az egykori kettős ügynök apjával együtt Angliában megmérgezett nő állapotának "gyors javulásáról" a brit hatóságok tájékoztatták "végre" Moszkvát.

A miniszter elmondta, hogy a Szkripal-üggyel kapcsolatban, "a normális párbeszéd elérése és az igazság megállapítása céljából" hétfőre összehívta a genfi székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezet végrehajtó tanácsának rendkívüli ülését. Kifejezte reményét, hogy a nyugati országok "nem térnek ki a becsületes párbeszéd elől". Mint mondta, ennek ellenkezője ismételten az bizonyítaná, hogy "előre kitervelt, rendkívül súlyos provokáció" történik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Tömegesen utasítják ki az orosz diplomatákat, Magyarország is csatlakozott

Az USA hatvan, Németország és Franciaország pedig négy-négy orosz diplomatát utasít ki, így vállalva szolidaritást Nagy-Britanniával, amely 23 orosz diplomatát küldött haza azért, mert London vádjai szerint Moszkva állt az orosz-brit kettősügynök, Szergej Szkripal elleni dél-angliai merénylet mögött. További 12 EU-tagállam is bejelentett kiutasításokat, Ukrajna pedig 13 oroszt küld haza. Budapest egy embert utasít ki.