szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Rasszista, hazug és a betegességet súroló viszonyban van lányával – egyebek közt ezt állítja Donald Trumpról „Tébolyodott” című könyvében Omarosa Manigault Newman, az amerikai elnök korábbi munkatársa. Lehet, hogy sok mindenben igaza van, de az ő viselt dolgairól is vastag könyvet lehetne írni.

Donald Trump rongy embernek és kutyának nevezte egyik Twitter-üzenetében Omarosa Manigault Newmant, és örömét fejezte ki, hogy a Fehér Ház kabinetfőnöke, John Kelly időben kirakta a tanácsadói rangban tevékenykedő fekete nőt az elnöki stábból.

A Trumphoz mérten is durva, s sokak szerint rasszistának is tekinthető kirohanás előzménye az volt, hogy Manigault Newman országos reklámkörútra indult, hogy bemutassa bosszúból írt könyvét, a „Tébolyodottat”, s ezzel újabb frontot nyisson a Fehér Ház ura ellen.

A támadás már csak azért is sok kárt okozhat, mert Manigault Newman évek óta ismeri Trumpot: előbb többször is szerepelt a Trump-féle valóságshow-kban, majd Trump elnöki kampányában az volt a feladata, hogy a republikánus jelölt részben rajta keresztül szólítsa meg az afroamerikai választókat. Végül pedig az elnök magával vitte a Fehér Házba is, ahol ugyancsak a feketékhez fűződő kapcsolatokkal kellett foglalkoznia.

Manigault Newman és Donald Trump
AFP / Timothy A. Clary

Manigault Newman helyzete azonban hamar megingott: munkatársai rettegtek tőle, azt állították róla, hogy az elnök környezetében ő a „legtrumpabb” személyiség, s senki sem mert neki ellentmondani. Távoznia viszont nem ezért kellett, hanem mert több szabálytalanságot is elkövetett – például jogtalanul használt állami kocsikat –, s így a kabinetfőnök tavaly decemberben kirúgta őt. Az különösen fáj neki, hogy Trump – aki valószínűleg tudott arról, hogy ki fogják őt rakni – a vele folytatott telefonbeszélgetésben eljátszotta az ártatlant, és még azt is mondta, hogy nem örül tanácsadója távozásának. Manigault Newman, aki sok beszélgetést rögzített, s felvette a Trumppal folytatott utolsó telefonbeszélgetést is, azzal magyarázta a titkos felvételeket, hogy a Fehér Házban mindenki hazudik, s ezért csak így tudja bizonyítani igazát.

A sértődött extanácsadó a jelek szerint bosszút esküdött, s most azt állítja, hogy Trump többször is használta az „N-szót” (nigger), s erről hangfelvétele is van. A nigger az USA-ban valóban tabunak számít, s bár az országban változatlanul létezik rasszizmus, közhivatalt ellátó vagy magára valamit adó személy soha nem használhatja a kifejezést. Trump tagadja is, hogy a valóságshow-k készítése során így beszélt volna, ám sokatmondó, hogy a Fehér Ház sajtórészlegének munkatársai több alkalommal is közölték, nem tudják garantálni, hogy nincs olyan felvétel, amelyen Trump használná a szót. 

Garantálni Trump sem garantál semmit, de állítja, hogy nincs ilyen felvétel, mert az a szó nincs is a szótárában.

Bár Manigault Newman nem jutott komoly titkok birtokába, az elnök megítélésének az sem használ, hogy az őt valóban hosszú ideje ismerő nő azt írta, a betegesség határát súrolja, ahogy Trump kedvenc gyermekével, Ivankával bánik. „Amióta ismerem Trumpot, megfigyeltem, hogyan öleli, érinti és puszilja a lányát. Véleményem szerint a kapcsolat minősége néha több mint ahogy az egy egészséges apa-lány kapcsolatban lehet” – nyilatkozta Manigault Newman, aki szerint Ivanka – ellentétben a közvélekedéssel – igencsak gyakran káromkodik.

Manigault Newman azt is elmesélte, hogy magyar származású Gene Simmons, a Kiss együttes egyik tagja, Trump barátja egy nagy társaságban szexista megjegyzést tett Ivankára. „Ivanka nagyon kívánatos fiatal hölgy, s nagyon szeretném sokkal jobban is megismerni, ha értitek, mire gondolok” – idézte Simmonst Manigault Newman, majd hozzátette, a teremben tartózkodó Trump bátorítóan bólogatott a zenész felé.

AFP / Amanda Rivkin

Az extanácsadó szerint Trump saját könyvére, az Üzletkötés művészetére akarta tenni a kezét, miközben felesküdött az elnöki tisztségre.

„Megkérdezte tőlem, mi lenne, ha az Üzletkötés művészetére esküdne fel? 

– A Biblia helyett? – kérdeztem. – Igen, hiszen a könyvem valódi siker, s a világ legjobb üzleti könyve. Csak képzeld el, hány könyvet tudnék még úgy eladni, mint beiktatási különkiadás? – mondta Trump, amire azzal válaszoltam, felejtse el az ötletet, és senki másnak ne említse meg. Ezután nevetni kezdtünk, Trump úgy próbált tenni, mintha végig viccelt volna” – mesélte Manigault Newman.

A szemmel láthatóan bosszúvágytól fűtött, Trump szellemi képességeit kétségbe vonó, az elnök távozását követelő Manigault Newman szavainak súlyából sokat levon, hogy amíg jóban volt főnökével, rendszeresen védelmezte őt, s többször is megerősítette, Trump mindenféle szóbeszéddel ellentétben nem rasszista, és semmi baja a feketékkel. „Trump egyáltalán nem tiszteli a nőket és az afroamerikaikat” – mondja most.

Azt is közölte, találkozott már Robert Mueller különleges ügyésszel, aki a 2016-os amerikai elnökválasztásba való állítólagos orosz beavatkozás ügyét vizsgálja, s hozzátette, kész mindenben segítséget nyújtani a Trump által folyamatosan támadott Muellernek.

„Titoktartási kötelezettségem miatt viszont nem árulhatom el, miről volt eddig szó”

– mondta sok interjújának egyikében.

Bár a „Tébolyodottban” elhangzó vádak újabb károkat okoznak Trumpnak, s az elnök egyelőre meglehetősen rosszul kezeli az újabb botránykönyv ügyét, aligha valószínű, hogy Manigault Newman végzetes sebet lenne képes ejteni az amerikai elnökön. S nem csak azért, mert a könyvben nincsenek valódi leleplezések, hanem azért is, mert a jelek szerint Trumpról a legdurvább vádak is lepattannak, s minden úgy megy tovább, mintha semmi sem történt volna.

AFP / Frederic J. Brown

Ugyanez történt az év elején is, amikor Michael Wolff amerikai újságíró Tűz és harag című könyvében dokumentálta a fehér házi viszonyokat: azt, hogy csak Trumpnak lehet igaza, hogy az elnök nem az igazmondás embere, vagy hogy mindenkivel szemben teljes mértékben kiszámíthatatlanul viselkedik. Trump és stábja Wolff ellen is azonnal lejárató kampányt indított, s bár a kötet sok példányban elfogyott, a vádak ellenére tovább nőtt az elnök népszerűsége.

Trump egyébként már több száz embert, illetve intézményt megbántott, a The New York Times egyészen páratlan kimutatásban foglalta össze, kiről, illetve miről mit állított az amerikai elnök Twitter-üzeneteiben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!