szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megérkezett az első több tízezer menekült a szíriai-török határra, miután a szíriai kormányerők orosz segítséggel megkezdték az utolsó jelentős ellenzéki körzet, Ídlib tartomány ostromát. Az ENSZ humanitárius ügyekkel foglalkozó szervezete, az OCHA szerint a XXI. század legsúlyosabb humanitárius válságát eredményezhetik a harcok.

Az ENSZ szerint már több mint harmincezer ember gyűlt össze a határon, s számuk óráról órára növekszik: az északnyugat-szíriai kormányzóságban  mintegy hárommillió ember él – közel felük az ország más részeiből menekült ide a kormányerők offenzívái elől – s az ENSZ szerint ,ha eldurvulnak a harcok, akkor legalább 800 ezer ember kényszerülhet menekülésre.

A török határ közelében összegyűlt menekültek szerint a Basar Asszadhoz hű kormányerők nem tesznek különbséget az ellenállók és a polgári személyek között. „Mindent elpusztítottak, minden égett, leírhatatlan, ami történt” – idézte a Reuters az egyik menekültet. „Az emberek többsége csak egy takarót és néhány konyhai eszközt kapott fel, s már menekült is. Abban bízunk, hogy itt talán biztonságosabb, ám senki sem tudja, mi fog történni” – mondta Ali al-Mhejid, aki öt gyermekével hagyta el otthonát.

Mark Lowcock, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben illetékes helyettese szerint, ha teljes erővel beindul az ídlibi offenzíva, az a XXI. század legsúlyosabb  humanitárius katasztrófáját okozhatja, részben azért, mert a térdégben élő polgári személyek beszorultak a tartományba, s leginkább csak Törökország felé menekülhetnek.  „Már készülünk arra, hogy a polgári személyek tömegesen fognak menekülni” – tette hozzá Lowcock.  A menekülést nehezíti, hogy Törökország, amely már így is több millió szíriai polgárt fogadott be, több száz kilométer hosszú falat épített a két ország határán. Az újabb menekülthullámtól tartó Ankara megpróbálta lebeszélni Asszadot az átfogó támadásról, ám egyelőre úgy tűnik, Damaszkusz nem fogja vissza magát. Ehhez támogatást kapott Oroszországtól is, Moszkva szerint a közel-keleti országnak minden joga megvan a lázadók kezén lévő területek visszaszerzésére.

Helyszíni források szerint a múlt hét eleje óta folyamatosak az Ídlib elleni orosz és szíriai légitámadások, s a célpontok között közintézmények köztük kórházak is vannak. A tartományban mintegy 50-70 ezer, néha egymással is ellenséges viszonyban lévő lázadó gyűlt össze.  A 2011 márciusa tartó polgárháborúban eddig mintegy félmillió ember vesztette életét. A szíriai válság fejleményeiről, és az ídlibi ostrom részleteiről az e heti HVG-ben olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!