Hiába a sok tüntetés, az orosz parlament csak megszavazta a nyugdíjkorhatár emelését

A nők esetében fokozatosan 55-ről 60, férfiaknál 60-ról 65 évre nő a nyugdíjkorhatár.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Hiába a sok tüntetés, az orosz parlament csak megszavazta a nyugdíjkorhatár emelését

Megszavazta az orosz parlament alsóháza azt a törvényterevezetet, amely megemeli a nyugdíjkorhatárt. A jogszabály tervezetét, amelyet 332:83 arányban fogadtak el az Állami Duma képviselői, az elnöki aláírást megelőzően a parlament felsőházának, a Szövetségi Tanácsnak is jóvá kell hagynia.

A jogszabály a nők esetében fokozatosan 55-ről 60, a férfiakéban pedig 60-ról 65 évre emeli fel a nyugdíjkorhatárt. A törvénytervezetben az elfogadás előtt több módosítást is végrehajtottak, így a nők esetében például az eredetileg tervezett 63-ról 60 évre szállították le a nyugdíjkorhatárt. Emellett három évvel, a nők esetében 40-ről 37, a férfiaknál pedig 45-ről 42 évre csökkentették a nyugdíjjogosultsághoz szükséges munkaviszony időtartamát. A nőknél a gyerekek száma csökkenti a nyugdíjkorhatárt. A háromgyerekes anyák 3, a négygyerekesek 4 évvel korábban mehetnek nyugdíjba, az öt vagy annál több gyereket szült nők esetében pedig – mint ahogy eddig is – a jogosultság az 50. életévtől lép érvénybe.

Dimitrij Medvegyev orosz miniszterelnök a szavazás után azt ígérte, hogy a reform következtében keletkező többletbevételeket az átlagnyugdíj emelésére fogják fordítani.

A törvénytervezet korábban heves társadalmi tiltakozást váltott ki: az emberek többször is az utcákra vonultak, hogy tiltakozzanak ellene. A több ezres tömegeket többször is a rendőrség oszlatta fel. Oroszországban – még a Szovjetunióban – 1932-ben állapították meg a nyugdíjkorhatárt, amelyhez azóta nem nyúltak. Sokakban az kelt felháborodást, hogy a felemelt nyugdíjkorhatár a férfiaknál eléri a jelenlegi várható élettartam határát, de a lakosság ragaszkodik a korábban elért szociális vívmányok megtartásához is.