A BBC emlékeztet arra, hogy Trump már régóta követelte egy ilyen eljárás megindítását, s korábban is több alkalommal „boszorkányüldözésnek” nevezte a Mueller-vizsgálatot. Barr ellenfelei éppen ezért most úgy vélik, hogy a miniszter inkább Trump, mintsem az amerikai igazságszolgáltatás érdekeit szem előtt tartva döntött.
Durhamnak azt kell kivizsgálnia, hogy az amerikai kormányzati szervek törvényesen jártak-e el, amikor a 2016-os elnökválasztási kampány idején hírszerzési adatokat gyűjtöttek. Trump és támogatói korábban gyakran vádolták azzal az FBI-t és az igaságügy-minisztériumot, hogy törvénytelen eszközökkel követték figyelemmel a republikánus elnökjelölt kampányát.
A többéves munkával elkészített Mueller-jelentés nem állapította meg, hogy az elnökválasztás befolyásolása érdekében törvénytelen együttműködés lett volna a Trump-kampánystáb és Moszkva között. Az viszont benne van a 448 oldalas dokumentumban, hogy legalább tíz olyan alkalom volt, amikor Trump akadályozni próbálta a vizsgálatot. Mueller azt is bizonyítottnak látta, hogy Oroszország átfogó és szisztematikus módon próbálta befolyásolni az amerikai választás kimenetelét: az oroszok részben a közösségi oldalakon indított kampányokkal, valamint a Demokrata Párt szervereinek feltörésével avatkoztak be a kampányba.