szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lemondott pénteken Kurt Volker, az amerikai kormány Ukrajnával foglalkozó különmegbízottja, miután a tisztségviselő neve felmerült a Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök július 25-i telefonbeszélgetésével kapcsolatos kiszivárogtatott jelentésben - közölte a CNN amerikai hírtelevízió az ügyre rálátásra bíró saját három forrására hivatkozva.

Volker lemondását tisztségéről először az Arizona egyetem diáklapja, a State Press jelentette, majd a CNN és a New York Times című lap is. Volker igazgató egy agytrösztnél, amelyet a felsőoktatási intézmény támogat.

A telefonbeszélgetés politikai botrányt robbantott ki az Egyesült Államokban, Trump ugyanis arra igyekezett rávenni hivatali partnerét, hogy segítsen terhelő bizonyítékokat felhajtani Ukrajnában Joe Biden volt amerikai alelnökkel kapcsolatban, aki jelenleg a Demokrata Párt egyik fő elnökjelölt-aspiránsa, és akinek egyik fia, Hunter egy ukrán gázvállalat igazgatótanácsának tagja volt.

A New York Times információi szerint a kiszivárogtató a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egyik munkatársa. A névtelenség homályába burkolózó személy bejelentésében azt állította, hogy május közepén Kurt Volker beszélt Rudolph Giulianival, aki jelenleg Trump ügyvédje, és "kármentéssel" próbálkozott, miután a jogász felvette a kapcsolatot Ukrajnával.

A Fox televízió csütörtök este bemutatta annak az üzenetváltásnak a szövegeit, amelyek az idén júliusban születtek. Ezekből kiderült, hogy Volker valójában bátorította Giulianit arra, hogy vegye fel a kapcsolatot Ukrajnával. Ehhez segítséget is ígért neki: "összehozlak Andrej Jermakkal, aki Zelenszkij elnök bizalmasa" - olvasható Volker üzenetében.

A Trump-Zelenszkij beszélgetés kiszivárgott részletei nyomán Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke kedden este bejelentette: az alsóház hivatalosan elindítja az alkotmányos felelősségrevonási-eljáráshoz (impeachment) szükséges vizsgálatot Trump ellen.

Védelmébe vette a hírszerzési igazgató a kiszivárogtatót a Trump-Zelenszkij beszélgetés ügyében

Arra kíváncsiak, hogy az amerikai elnök egy júliusi telefonbeszélgetésben valóban nyomást gyakorolt-e Volodimir Zelenszkij ukrán elnökre Joe Biden és fia jövedelmező ukrajnai ügyleteinek feltárása érdekében.

Volkert várhatóan október 3-án hallgatja meg a kongresszus a vizsgálattal összefüggésben. Értesülések szerint Volker mellett meghallgatnák a külügyminisztérium további négy munkatársát, köztük Marie Yovanovitch-ot, az Egyesült Államok volt kijevi nagykövetét.

Felgyorsítják

Demokrata párti törvényhozók bejelentették, hogy felgyorsítják a Donald Trump felmentését célzó eljárás megindítása előtti vizsgálatokat, ennek jegyében három képviselőházi bizottság is idézéseket küldött kormányzati tisztségviselőknek.

A képviselőház hírszerzési, külügyi, továbbá ellenőrzési bizottságai büntetés terhe mellett kötelezték Mike Pompeo külügyminisztert arra, hogy mutassa be Donald Trump, az elnök ügyvédje, Rudy Giuliani és az ukrán kormányzat közötti kapcsolatfelvételek dokumentumait.

Nem szabad elhúzni a dolgokat - jelentette ki Nancy Pelosi, a demokrata többségű képviselőház elnöke pénteken.

"Donald Trump nem hagy számunkra választási lehetőséget" - fogalmazott a kaliforniai politikus, és egyúttal megismételte egy nappal korábban kifejtett véleményét, miszerint az amerikai elnök "elárulta az esküjét, veszélybe sodorta a nemzetbiztonságot és a választások tisztaságát".

Megvizsgálja az amerikai képviselőház, hogy indítson-e alkotmányos felelősségrevonási eljárást Trump ellen

Arra kíváncsiak, hogy az amerikai elnök egy júliusi telefonbeszélgetésben valóban nyomást gyakorolt-e Volodimir Zelenszkij ukrán elnökre Joe Biden és fia jövedelmező ukrajnai ügyleteinek feltárása érdekében.

A szövetségi törvényhozás a jövő hétfőtől két hétig szabadságon van, ám a három parlamenti bizottság tagjai változatlanul dolgoznak, és a jövő héttől kezdődően tervezik meghallgatni az amerikai külügyminisztérium öt tisztségviselőjét, köztük a pénteken lemondott Kurt Volkert, a külügyminisztérium ukrajnai ügyekkel foglalkozó különmegbízottját. "Sok a dolgunk. Meghallgatásokat, tanúvallomásokat tartunk és átvizsgáljuk a bekért dokumentumokat - nyilatkozta Adam Schiff, a hírszerzési bizottság - szintén demokrata párti - elnöke pénteken újságíróknak.

Amerikai lapértesülések szerint a vizsgálatok után a képviselőház leghamarabb október végén voksolhat az elnökkel szembeni alkotmányos felelősségre vonási eljárás megindításáról. A The Wall Street Journal című lap az internetes kiadásában megjegyezte: egyelőre nem világos, hogy a demokrata párti képviselők milyen vádat vagy vádakat fogalmazhatnak meg az elnök elleni vizsgálat során.

Elemzők a politikai üzenetváltások eszkalálódásának minősítik, hogy Trump újraválasztási kampányának stábja pénteken bejelentette: az Országos Republikánus Bizottsággal (RNC, a párt vezető szerve) közösen tízmillió dollárt költ olyan tévéreklámokra, amelyekkel részletesebben megvilágítják Biden korábbi ukrajnai tevékenységét és az impeachment megindítását célzó demokrata erőfeszítések hátterét.

Donald Trump pénteken a Fehér Házban találkozott a befolyásos fegyverlobbi, az Országos Fegyverszövetség (NRA) vezetőjével, Wayne LaPierre elnökkel. LaPierre ugyanazt mondta újságíróknak, hogy magánbeszélgetéseket nem kommentál, de lapinformációk szerint arról egyeztettek, hogy az NRA hogyan támogathatja Trumpot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!