Pellegrini: Szlovákiának vissza kell lépnie az Isztambuli egyezmény aláírásából

Zuzana Caputová államfő viszont felszólította a kormányt, hogy forduljon az alkotmánybírósághoz

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Pellegrini: Szlovákiának vissza kell lépnie az Isztambuli egyezmény aláírásából

Szlovákiának vissza kell vonnia aláírását az Isztambuli egyezményről – jelentette be Peter Pellegrini, szlovák kormányfő Pozsonyban.

A nők elleni erőszakkal szembeni fellépéssel foglalkozó dokumentumot szlovák részről Iveta Radicová kormányának idején írták alá 2011 májusában. Az egyezményt Szlovákia, számos más európai országgal közösen, nem ratifikálta, tavaly pedig a pozsonyi parlament a folyamat leállításáról fogadott el határozatot.

Peter Pellegrini hétfőn bejelentette: kormánya már a közeljövőben döntést hoz az egyezményen szereplő aláírás visszavonásáról, s ezzel összefüggésben felszólítják Zuzana Caputová szlovák államfőt, hogy adjon meghatalmazást a kormány valamelyik tagjának arra, hogy ezt a lépést kivitelezhesse.

Caputová ellenzi a kilépést az egyezményből, de hivatalosan neki kellene közölnie az Európa Tanáccsal, hogy Szlovákia nem lesz szerződő fél az egyezményben. Az államfő azzal magyarázta ellenállását, hogy a parlament döntésében nem azt mondta ki, hogy elutasítja az egyezményt, hanem "csak" azt, hogy nem lesz szerződő fél az egyezményben.

Caputová a kormányfő mostani bejelentésére úgy reagált, hogy felszólította a kormányt: forduljon az alkotmánybírósághoz,

kérve annak megállapítását, hogy az Isztambuli egyezmény Szlovákia jogi és értékrendi környezetébe illeszkedik-e.

Az Isztambuli egyezményt Magyarország sem ratifikálta, a többi közt azért, mert tartalmazza a társadalmi nemek fogalmát. Varga Judit igazságügyi miniszter nemrég külön videóban jelentette ki, hogy a kormány mindent megtesz a családon belül erőszak megfékezéséért, de leszögezte, hogy az egyezményt nem fogják ratifikálni.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.