Nem javult a helyzet Lengyelországban a jogállamiság terén, az Európai Unió továbbra is komolyan aggódik emiatt, és az Európai Bizottság minden eszközt be fog vetni ezen aggályok kezelésére – jelentette ki Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke az Európai Parlament hétfői plenáris ülésén, a lengyel jogállamiságról szóló jelentést tárgyaló vitában.
Kiemelte, elengedhetetlen a nyílt párbeszéd Varsóval ahhoz, hogy objektív szempontok alapján tudjanak megoldást találni a problémák kezelésére. Hangsúlyozta továbbá:
az uniós költségvetés jogállamisági kritériumokhoz kötése "nagyon jó eszköz lesz", "mert akik nem értik az értékekről szóló beszédet, majd megértik a pénz szavát".
Az LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű) csoportok jogaival kapcsolatban a cseh biztos rámutatott: több mint 100 lengyel település fogadott el olyan határozatokat, amelyek nyíltan szembehelyezkednek e közösség tagjainak alapvető szabadságjogaival.
Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő ezután azt hangoztatta, hogy Magyarország és Lengyelország ellen szerinte fegyverként használják a jogállamiság követelményét, ideológiai okokból.
Jan Haliczki lengyel képviselő – a parlament néppárti frakcióját képviselve – ellentmondott Hidvéghinek. Kijelentette, "a jelentés tényeken alapul és nem ideológiai alapvetéseken".
Juan López Aguilar spanyol EP-képviselő a szociáldemokrata frakció nevében felszólalva szintén Jourovához csatlakozott. Azt mondta, "nagyon aggasztó a lengyel alkotmányosság elsorvasztása, a demokrácia és az emberi jogok összeomlása".
Az Európai Zöldek nevében Terry Reintke felszólította az Európai Bizottságot, hogy indítson Lengyelország ellen kötelezettségszegési eljárást, nemcsak a jogállamiság, de az európai értékek megsértése alapján. A képviselő emellett "szégyenteljesnek" nevezte a kormányzó párt elnökválasztási kampányát, amely "főként a homo- és transzfóbiára épített".