szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Fehérorosz Újságírók Szövetsége nem hagyja magát, és folytatja a tevékenységét.

A fehérorosz legfelsőbb bíróság helyt adott az igazságügyi minisztérium keresetének, így feloszlatják a Fehérorosz Újságírók Szövetséget (BAZS) - közölte pénteken a BAZS Telegram-oldalán. Andrej Basztunyec, az újságírói szövetség elnöke kijelentette, hogy a BAZS minden törvényes eszközzel folytatni fogja munkáját, "függetlenül a bíróságok és közigazgatási szervek döntésétől". Az újságíró-szövetség ugyanakkor nehezményezte, hogy az általuk felsorolt ellenérveket lényegtelennek találta a törvényszék, illetve úgy vélik, hogy jogi képviselőjük "helytelenül értelmezi a törvényeket".

A fehérorosz igazságügyi minisztérium június 9-én kezdte meg az újságíró-szövetség tevékenységének felülvizsgálatát. A BAZS saját beszámolója szerint csak június 21-én értesült erről, amikor a tárca a szervezet működésével kapcsolatos több ezer dokumentumot igényelt ellenőrzésre.

A BAZS helyiségeit a hatóságok július 14-én kutatták át, irodáját lepecsételték, számláit pedig zárolták. Másnapra a szervezet figyelmeztető levelet kapott a minszki igazságügyi minisztériumtól, miszerint a BAZS Homel és Maladzecsna megyei kirendeltségei bejegyzett címek nélkül működnek, tekintettel arra, hogy lejárt ezek bérleti szerződése. A tárca július 21-én közölte, hogy a legfelsőbb bírósághoz fordult az újságíró-szövetség feloszlatása iránti kérelemmel, mivel utóbbi nem orvosolta a szabálytalanságokat. A BAZS panaszt nyújtott be az igazságügyi minisztérium figyelmeztetésével szemben, de azt elutasították.

A fehérorosz Nyomozó Bizottság egyébként pénteken közölte, hogy a BelaPAN független hírügynökség több tagja ellen adócsalás miatt is eljárást indítanak. A BelaPAN több munkatársát is őrizetbe vették augusztus 18-án közrendet durván sértő cselekmények előkészítésének, illetve szervezésének gyanújával, miután házkutatást tartottak náluk. Aljakszandr Lukasenka elnök véleményes hivatalba lépése óta megszaporodtak az újságírók, illetve médiumok elleni támadások, fellépések Fehéroroszországban.

Házkutatási hullám indult független újságíróknál, jogvédő aktivistáknál, valamint a civil szervezetek és ellenzéki pártok tagjainál. A Nyomozó Bizottság egy sor szervezetet gyanúsított meg azzal, hogy titokban külföldről finanszírozzák őket, illetve adócsalást követnek el, és kormányellenes tüntetéseket pénzelnek.

Május 25-én a fehérorosz hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették Minszkben a Ryanair Athénból Vilniusba tartó járatát, amelyen rajta volt Raman Prataszevics, a fehérorosz kormány által szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit a minszki leszállás után őrizetbe vettek.  Pár nappal később Aljakszej Sotát, a Hrodna.life főszerkesztőjét állították elő.

Június elején olyan törvényt hoztak, amely szerint három év börtön jár tiltott tüntetésért, kettő azért, ha kormány elmozdításáról ír valaki a neten.

Augusztus közepén a Zerkalo.io portált tiltották be, pár nappal később tartottak házkutatást a már említett BelaPan hírügynökségnél, a főszerkesztőt, Irina Levsinát azóta nem találják.

A fehérorosz újságíró-szövetség szerint legalább harminc újságíró van börtönben, és mintegy ötven rendőrségi büntetőjogi eljárás van folyamatban a média munkatársai ellen. Az utóbbi egy évben mintegy 140 razziát tartottak a hatóságok újságíróknál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!