szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Norvégiában, Finnországban és Dániában is magas a koronavírus-fertőzöttek száma, mégis megszüntették a korlátozások nagy részét. Ausztriában egy hibrid megoldást választottak, Franciaországban feltételekhez kötötték a lazítást, míg Svédországban még kivárnak.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az omikron variáns által keltett hullám egy egészen új járványkezelést hozott be Európába. Több országban is úgy döntöttek, hogy bedobják a gyeplőt a lovak közé, és úgy vészelik át az ötödik hullám második felét, hogy eltörlik a korábban bevezetett korlátozások nagy részét.

Elsőként Anglia enyhített, megszüntette a kormány a maszkviselési kötelezettséget a közösségi intézményekben, és a boltokban is. Hollandia is gyorsan reagált, pedig ott az omikron rohamos terjedése miatt kivételesen szigorú intézkedéseket hoztak, decemberben még kijárási tilalmat is bevezettek. Az országban újranyithattak a kávézók, éttermek, bárok, mozik, múzeumok, sportstadionok.

Ezt követően Finnország jelentette be, hogy februárban feloldja a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásait. Ez nem teljes nyitást jelentett, az éttermek este kilencig tarthatnak nyitva, és este nyolc óráig szolgálhatnak fel alkoholt.

Dánia viszont tovább ment: eltörölték a maszkviselési kötelezettséget, mindezt úgy, hogy a napi fertőzöttek száma továbbra is 10 és 20 ezer között mozog. A nagyrendezvényeket zavartalanul megtarthatják, és az éjszakai szórakozóhelyek is újranyithatnak. Ugyanakkor az oltatlanokra vonatkozó bizonyos szabályok továbbra is hatályban maradnak.

A dániai Aarhausban élő Illés azt mondta a hvg.hu-nak, hogy észrevehetően kevesebben viselnek maszkot, mióta bejelentette a kormány a lazításokat. A munkahelyén (IT-területen dolgozik) azt tapasztalta, hogy aki eddig is tartott a betegségtől, az továbbra is óvatosabb, és egyébként a munkáltató továbbra is kérheti egyes helyeken a maszkviselést, ilyen például náluk az étkezde. Ami feltűnt Illésnek, hogy a szórakozóhelyek optimistábban tekintenek a nyitás óta a jövőre, és több programot hirdetnek meg.

Buszra várók Koppenhágában
LISELOTTE SABROE / RITZAU SCANPIX / AFP

Azt is elmondta, hogy a lakosság nagy része Dániában be van oltva, az emberek már úgy tekintenek a koronavírus-fertőzésre, mint egy influenzára.

Azt az elvet követik, ha nem súlyos, akkor feküdd ki otthon

– tette hozzá.

Miután lépett a két északi ország, Norvégia is bejelentette, hogy azonnali hatállyal eltörlik a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások túlnyomó részét.

Lényegében annyi maradt meg a korlátozásokból, mint ami Magyarországon van érvényben november óta: maszkot kell viselni a tömegközlekedésen és az üzletekben

– mondta a hvg.hu-nak Janka, aki évek óta a családjával él Oslóban. Míg más országokban az oltottak és az oltatlanok között komoly különbséget tesznek, addig Norvégiában ez „hiányzik”, nincs oltási igazolás, maximum a külföldre utazást érintheti az oltottsági státusz. A korlátozások feloldásával Janka szerint a szórakozóhelyeken lehet nagy változás, ugyanis eddig a kocsmák nem lehettek nyitva. Kérdésünkre azt mondta, hogy nem kizárt, hogy némileg el fog szabadulni hétvégén a pokol, és elindulnak az emberek „szórakozni”.

Mária dán hercegné egy kiállításon
Claus Fisker / Ritzau Scanpix / AFP

Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök azzal indokolta a lazítást, bár magas a koronavírus omikron változata miatti fertőzöttek száma, nem valószínű, hogy ez túlterhelné az egészségügyi ellátórendszert.

Még ha sokan meg is fertőződnek, kevesebb a kórházba kerülők száma. Jól védenek a vakcinák. Ez pedig azt jelenti, hogy lazíthatunk számos korlátozáson még akkor is, ha a fertőzöttek száma rohamosan nő

– jelentette ki Store. Hozzátette, hogy az alapvető távolságtartási szabályok és a zsúfolt tereken a maszkviselés továbbra is hatályban marad.

A norvég kormányfő összefoglalta ezzel a lényeget. Az omikron variánssal kapcsolatban több kutatás is arra jutott, hogy enyhébb tüneteket okoz, de az oltások kulcsszerepet játszanak abban (mint eddig az összes koronavírus-változat esetében is), hogy kórházi ellátás nélkül át lehessen vészelni a betegséget. Így állhatott elő az a furcsa helyzet, hogy csúcsokat dönt a fertőzöttek száma, mégis enyhítenek a korlátozásokon.

Franciaország szintén lazított, bár ott konkrét számokhoz kötötték a korlátozások feloldását. Gabriel Attal kormányszóvivő a France Info hírrádiónak azt mondta, hogy tartják a megígért menetrendet a korlátozások két részletben történő feloldásával, először szerdán, aztán pedig február 16-án.

Szerdától nem kötelező a kültéri maszkviselés, de nagyobb rendezvényeken a szervezőkre bízzák, hogy elrendelik-e azt. A kulturális és sportrendezvényeken is megszűnt a létszámkorlátozás. Az éjszakai szórakozóhelyek és diszkók – amelyek december 10-én zártak be – február 16-án nyithatnak újra. Ugyanettől a naptól fogva lesz ismét szabad a tánc a koncerteken.

A kormány szerint a korlátozások megszüntetését az omikron variánsnak az egészségügyi ellátórendszerre gyakorolt korlátozott hatása indokolja.

Ausztriában egy hibrid megoldást választottak, egyszerre szigorítanak és enyhítenek. Első európai országként keddtől bevezették a kötelező oltást a 18 év felettiek számára. Az osztrák kormány szerint az oltások hatékonyak a súlyos lefolyású fertőzés ellen, és a törvényre azért van szükség, hogy a jövőbeni lezárásokat megelőzzék. Ugyanakkor azt is közölték, hogy enyhítenek a héten a korábban bevezetett korlátozásokon. Szombattól éjfélig meghosszabbítja az éttermek és üzletek nyitvatartási idejét, illetve az eddigi maximális 25 helyett 50 ember lehet egyszerre egy rendezvényen.

Február 12-én feloldják az úgynevezett 2G korlátozásokat is, amelyek megtiltják, hogy a nem létfontosságú boltokba bemehessenek az oltatlanok.

Svédország egy másik „iskolát” képvisel, bár ott a járvány korábbi időszakaiban is máshogy képzelték el a védekezést, mint Európa más részein: tilalmak helyett inkább ajánlásokat fogalmaztak meg, ezért is tűnhetett úgy, hogy ott elengedték a kérdést, holott csak annyi történt, hogy az emberek nagyrészt hallgatnak az ajánlásokra. Ezért is meglepő, hogy amikor Európa többi részén már bejelentették az enyhítéseket, a svéd kormány meghosszabbította a korlátozásokat. A hatóságok már korábban elrendelték a kávézók, a bárok és az éttermek éjszakai zárva tartását, ahol lehetséges, távmunkát vezettek be és javasolták a távoktatást a felsőoktatásban. Mindez még legalább egy hétig fent fog maradni a döntés szerint.

Címlapkép: Angliában van, aki továbbra is maszkot visel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!