Az ExxonMobil olajipari óriásvállalat egy lobbicégen keresztül rendelhetett meg hackertámadást klímaaktivisták ellen

Az egyik amerikai áldozat szerint a támadók célja a megfélemlítés: így akarják elriasztani őket attól, hogy nagy olajcégeket vonjanak felelősségre a klímaváltozással kapcsolatos, évtizedek óta tartó megtévesztés miatt.

  • hvg.hu hvg.hu
Az ExxonMobil olajipari óriásvállalat egy lobbicégen keresztül rendelhetett meg hackertámadást klímaaktivisták ellen

Az amerikai igazságügyi minisztérium évek óta vizsgálódik egy globális hackertámadás ügyében, amely széles körben ismert amerikai klímaaktivistákat célzott meg. Az ügy a héten fordulatot vett egy londoni bíróságon: felmerült, hogy a támadást az ExxonMobil olajipari óriásvállalatnak dolgozó lobbicég rendelte meg. Ezt az állítást a cég és az Exxon is tagadja – írja az amerikai National Public Radio.

Az amerikai kormányt képviselő ügyvéd szerint a vállalat az éghajlatvédelmi perekben részt vevő csoportokat és személyeket akarta lejáratni. A bírósági dokumentumokban az igazságügyi minisztérium egyik céget sem nevezi meg.

A vizsgálat részeként az Egyesült Államok megpróbálja elérni egy Amit Fortil nevű izraeli magánnyomozó kiadatását az Egyesült Királyságból. Állítólag ő szervezte meg a hackertámadást és ügyvédje állítja, hogy az DCI Group lobbicég rendelte meg az Exxon képviseletében. A DCI a hivatalos nyilvántartások szerint közel tíz éven át lobbizott az ExxonMobilnak. Forlit korábban tagadta, hogy megrendelte vagy fizetett a támadásért.

A férfi kiadatása mellett érvelő bírósági dokumentumban az amerikai kormány ügyvédje egy jól kitervelt, kontinenseken átívelő hacker-akcióról számolt be. A bírósági beadvány szerint Forlit biztonsági cégeket vezetett, amelyek különböző módszerekkel információkat gyűjtöttek. Az izraeli magánnyomozó fel is bérelt embereket arra, hogy e-mail fiókokat és digitális eszközöket törjenek fel.

Az ügyet jól ismerő, de a nyilvánosság előtt rejtve maradt forrás szerint az Egyesült Államok vizsgálta a DCI lehetséges szerepét a hackertámadásban, ezt korábban a Reuters és a The Wall Street Journal is megerősítette.

Elise Otten, az Exxon szóvivője nyilatkozatában olvasható, hogy a vállalat nem vett részt semmilyen hackertevékenységben, nincs tudomásunk róla, és egyébként bármilyen jellegű hackertámadást határozottan elítélnek.

A hackerek célpontjául szolgáló klímaaktivisták szerint a támadás arra irányult, hogy a bűnözők gátolják az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseiket. Az aktivisták azért harcolnak, hogy a társadalmat a fosszilis tüzelőanyagok, az olaj és a szén használatát csökkentsék.

„A támadás célja kétségtelenül a megfélemlítés volt. Az érdekvédőket el akarják riasztani attól, hogy folytassák munkájukat és felelősségre vonják a nagy olajcégeket a több évtizedes megtévesztés miatt” – mondja Lee Wasserman, a Rockefeller Family Fund igazgatója, a hackertámadás egyik áldozata.

A fosszilis tüzelőanyag-iparnak több tucatnyi perrel kell szembenéznie, amelyeket államok és települések indítottak: azzal vádolják a vállalatokat, hogy félrevezetik az embereket az klímaváltozás kockázataival kapcsolatban. Az iparág szerint ezek a perek alaptalanok és átpolitizáltak, és az éghajlatváltozás olyan kérdés, amellyel a Kongresszusnak kellene foglalkoznia, nem pedig a bíróságoknak.

Az Exxon vezére megtalálta a klímakatasztrófa „igazi felelőseit”, az átlagembereket

Erre mondja egy szakértő, hogy olyan nyilatkozat, mintha egy drogbáró mindenki mást hibáztatna saját magán kívül a drogproblémák miatt.