Észak-Korea újabb hatezer katonát küld Oroszországba
Építő és aknamentesítő egységek érkeznek az ukránoktól visszavett kurszki régió helyreállítási munkáiban segíteni.
hvg.hu
Hatezer embert vezényel az oroszországi kurszki régió újjáépítésére – írja a BBC.
Szergej Sojgu, az Orosz Biztonsági Tanács titkára, aki kedden Phenjanban tárgyalt Kim Dzsongun észak-koreai diktátorral, az orosz állami hírügynökségnek „baráti segítségként” utalt a felkínált segéderőkre.
Szergej Sojgu és Kim Dzsongun Phenjanban vitatják meg vélhetően az orosz-ukrán háborúban való együttműködést.
A két ország közötti újabb együttműködés keretében most két katonai építőalakulat, összesen 5000 ember érkezik majd az orosz határrégióba, ahol a tavaly augusztusban megkezdődött ukrán betörés nyomán már korábban észak-koreai alakulatok kapcsolódtak be a harcokba az orosz hadsereg oldalán. A feladatuk az lesz, hogy helyreállítási munkákban dolgozzanak, illetve további 1000 fős aknamentesítő különítmény is érkezik a régióba, ahonnan az oroszok állítása szerint áprilisban szorították ki az ukrán erőket.
Moszkva és Phenjan tavaly novemberben kétoldalú védelmi megállapodást kötött, ami az észak-koreai diktátor szerint „új szintre emelte a két ország szövetségét”. Dél-Korea hírszerzői értesülései szerint már most is nagyjából 15 ezer észak-koreai dolgozhat Oroszországban ipari együttműködési programok keretében, amiből a phenjani rezsim tesz szert bevételre.
A tervet Dél-Korea és Japán is elítélte a tervet, mondván, hogy az sérti az ENSZ Phenjannal szembeni szankciós rendelkezéseit.
Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.