A szibériai telepesektől Seward miniszter jégszekrényéig – hogyan próbálták gyarmatosítani az oroszok Észak-Amerikát?
 

A szibériai telepesektől Seward miniszter jégszekrényéig – hogyan próbálták gyarmatosítani az oroszok Észak-Amerikát?

Arról szinte mindenki hallott már, hogy Alaszka egykoron az Orosz Birodalom gyarmata volt, de arról már kevesebben tudnak, hogy voltak orosz helyőrségek Kaliforniában és a Hawaii-szigeteken is. Miért gondolták jó ötletnek az oroszok a terület gyarmatosítását, miért nem jártak sikerrel és tényleg fillérekért váltak-e meg végül Alaszkától? Cikkünkben ezeket a kérdéseket mind megválaszoljuk.



Túlélő amazóniai indián törzset mutat be a fotóművész-aktivista Claudia Andujar a Néprajzi Múzeumban
 

Túlélő amazóniai indián törzset mutat be a fotóművész-aktivista Claudia Andujar a Néprajzi Múzeumban

A 92 éves, magyar származású, São Paulóban élő fotóművész retrospektív munkái, melyeknek meghatározó részét teszik ki az Amazonas őserdeiben élő janomami törzs történetének és mindennapjainak dokumentálása, Indiánok. Lelkek. Túlélők. címmel láthatók a Néprajzi Múzeumban. A képeken túl megismerhető Andujar kalandos élete és aktivizmusának gyümölcse is, melyek mind emlékezetes élménnyé teszik a kiállítást.






Economist: Benjamin Netanjahu a rossz ember a rossz helyen
 

Economist: Benjamin Netanjahu a rossz ember a rossz helyen

Katasztrófa bontakozik ki Gázában, ezért Izraelnek engedményeket kell tennie, ez a Financial Times szerkesztőségi véleménye. Az amerikai külügyminiszter vendégkommentárban sürgeti a Kongresszust a háború közel-keleti háború miatt készült pénzügyi csomag elfogadására. A tétova Egyesült Államok elveszti az ellenőrzést a világrend felett, az antiszemitizmus mérgezi Amerikát, kemény idők várnak az Unió magállamaira Magyarország, Szlovákia és Ausztria miatt - válogatás világlapok írásaiból.

hvg360 hvg360


Gideon Rachman: Nagyobb háború fenyeget a Közép-Keleten
 

Gideon Rachman: Nagyobb háború fenyeget a Közép-Keleten

A Financial Times vezető külpolitikai elemzője úgy látja, hogy a történelem könnyen megismételheti önmagát, mert akárcsak az I. világháború előtt, most is jelentős a veszély, hogy villámgyorsan kiszélesedik a válság, bármennyire is el akarják azt a vezetők hárítani. 1914-ben alig pár hét alatt az összes jelentős hatalom nyakig volt benne.

hvg360 hvg360