Az eredeti becslésekhez képest akár négy-ötször több, akár 100 tonnányi olaj is elfolyhatott a Lukoil egyik észak-oroszországi olajmezőjéről. Félő, hogy a talajba és a vizekbe beszivárgó szennyezés egy része a Jeges-tengerbe is eljuthat – írja a Moscow Times.
Komiföldön a múlt héten rendeltek el vészhelyzetet, miután a szomszédos Nyenyecföldön több tonnányi nyers olaj került a talajba és a vizekbe. A szennyezést a Lukoil helyi leányvállalatának hibája okozhatta, és míg az olaj szárazföldi szétterjedését sikerült megakadályozni, a Kolva folyóba bejutó közel kilenctonnányi szennyeződés már a Pecsora folyóba is eljutott, és a Jeges-tenger selftengere, a Barents-tenger felé tart – közölte Ivan Blokov, az oroszországi Greenpeace kutatója.
A hatóságok 230 embert mozgósítottak az olaj okozta veszély felszámolására, a vízben mozgó olajfoltokat azonban nehéz kordában tartani, és szinte biztos, hogy kárt fognak tenni a Jeges-tenger hal- és madárállományában.
Oroszországban többek között az öregedő infrastruktúra miatt évente nagyjából tízezer olajbaleset történik, amelyeknek nagy részét nem is jelentik a hatóságok – magyarázta Blokov.
A Roszprirodnadzor állami környezetvédelmi felügyelet vezetője, Szvetlána Ragyonova szerint egyre gyakoribbak a mostanihoz hasonló balesetek a Lukoil által működtetett olajmezőkön, az átláthatatlanság és az ellenőrzés hiánya miatt pedig lehetséges, hogy a cégnek bíróság elé is kell majd állnia. Ez nem lenne egyedi eset: a Nornickel bányászati óriáscégnek 2021 márciusában 145 milliárd rubeles, átszámítva körülbelül 564 milliárd forintos bírságot kellett kifizetnie helyi és állami hatóságoknak egy tavaly nyári, húszezer tonnás olajszennyezés miatt.
Egyre nagyobb szeletet hasítanak ki az energiatortából a megújulók, ám ezek a források jelenleg nem minden esetben képesek az energetika problémáira teljeskörűen megoldásokat nyújtani. A sürgető cél a néhány évtizeden belüli karbonsemlegesség, ehhez azonban új energiaforrásokra lesz szükségünk, vagy a meglévők hatékonyságát kell jelentősen megnövelnünk? Szakértők mondják el, hogyan látják az energia jövőjét.