Gonda Gréta
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Az, hogy 2025-től minden nagyvállalat számára kötelező lesz a fenntarthatósági jelentés, ösztönözheti az irodákat a fenntartható működésre. Hol járunk most a papírmentes iroda felé vezető úton? – erről kérdeztük a Követ Egyesületet.

„Sok iroda esetében a feltételek is adottak ahhoz, hogy megfelelően gyűjtsék a szelektív hulladékot, azonban a kialakításnál, a kommunikációnál vagy egyéb okok miatt ez mégsem működik megfelelően” – mondta a hvg.hu-nak Herner Katalin, a Követ Egyesület ügyvezető igazgatója a szervezet Zöld Iroda programjába jelentkezett irodák tapasztalatai alapján.

Az egyesület mottója szerint „a legjobb hulladék az, amelyik nem is keletkezik." Bár jó lenne, ha sokan így állnának hozzá a hulladék kérdéshez, hiányosságok adódnak még bőven „a beszerzéstől kezdődően, az irodai munkavállalók oktatásán át a takarításig."

Pedig már számos technológiai újítás van, amely elősegíti a hulladékmentesség megvalósítását  – többek közt ilyen az elektronikus dokumentáció –, azonban ugyanennyire fontos az emberi tényező is – tette hozzá a hétköznapi környezetvédelemmel foglalkozó szervezet szakértője. Például az emberek lustaságra és időhiányra alapoznak a kapszulás kávéfőzők esetében, amelyek annak ellenére nagyon elterjedtek, hogy új hulladékforrások, és rendkívül sok szemetet termelnek a hagyományos kávéfőzőkhöz képest.

Az elektromos dokumentáció elterjedése csökkenti a felhasznált papír mennyiségét

A papír elhagyása azonban más tészta: Magyarországon sok esetben tapasztalja a Követ Egyesület is, hogy nem kiküszöbölhető a papíralapú iratkezelés. Bár lehet említeni jó példákat is a papírmentes irodákra a világ más területeiről, ez főleg az olyan országokban valósult meg, ahol elterjedt az elektronikus dokumentáció, így jóval kevesebb a keletkező papírhulladék – ecsetelte a szakértő. Emellett vállalati szinten is lehet tenni a környezet védelméért: „amely vállalatnál bevezetnek fenntarthatósági célokat, ott érezhetően csökken a környezetterhelés.”

A szervezet tapasztalatai szerint azonban már javult a helyzet, hiszen szerencsére egyre több ügyet lehet elintézni akár az ügyfélkapun keresztül, ami nagyban lecsökkenti a papírhasználatot. „Viszont, nagyobb probléma az, hogy sokan megszokásból, vagy egyéb okokból kifolyólag kinyomtatnak szinte mindent, holott ez sokszor nem lenne szükséges.” Pedig a Covid-járvány alatt kialakult home office rendszernek az egyik pozitív mellékhatása az volt, hogy az emberek leszoktak a nyomtatásról, csak a feltétlenül szükséges dokumentumokat nyomtatták ki az irodában.

Környezetvédő hatása lehet annak, ha az irodák komolyan veszik a hulladékmentes működést

A Követ Egyesület szakértője szerint egyre fontosabb a környezetvédelem az emberek számára, ami a szolgáltatókat arra ösztönzi, hogy megfeleljenek az ilyen irányú elvárásoknak, azaz hátrányos helyzetbe kerül az, aki figyelmen kívül hagyja ezeket a trendeket. Ez mindenképpen pozitív hatással van a környezetre.

„Az irodai működésnek pedig kifejezetten nagy környezeti hatása van, és ha foglalkoztatná a vállalatokat ez, akkor nagy mértékben lehetne javítani az általános helyzeten. A Követ Egyesület olyan tagvállalatokból áll, amelyek éppen ezt az irányt célozták meg" – tette hozzá Herner Katalin. Ennek egyik része csak a Zöld Iroda program és minősítés, de emellett workshopokat is szerveznek többek közt a körforgásos gazdaság témakörében, ahol szakértőkkel arra törekszenek, hogy minél nagyobb rálátást kapjanak a résztvevők a hulladékkezelés megfelelő módjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!