szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai űrügynökség, a NASA nyilvánosságra hozta az első emberi Mars-misszió terveinek részleteit: a vörös bolygóra 30 hónapra tervezett expedíció felszereléseit először a Holdon tesztelnék.

6-7 hónapig tarthat az út a Marsra
© AP
George W. Bush amerikai elnök 2004 januárjában indított programja szerint 2020-ig küldenének ismét embert a Holdra.
 
A NASA tervei szerint a két és fél évre tervezett expedíció 400 tonnás "Mars űrhajóját" Föld körüli pályán szerelnék össze a jelenleg még fejlesztés alatt álló Ares V hordozórakéták segítségével.
 
A - körülbelül - 2031 februárjában induló küldetés során a Földtől a Marsig tartó utazás hat-hét hónapot venne igénybe a rendkívül alacsony hőmérsékletű (kriogén) üzemanyag-meghajtású rendszer segítségével.
 
Az emberi legénységgel indítandó Mars-misszió költségeit hozzávetőlegesen 20 és 450 milliárd dollárra (3447 és 77 570 milliárd forintra) teszik. Az expedíció elindulása előtt, valamikor 2028 decembere és 2029 januárja környékén küldenék előre a marsi életfeltételek biztosításához elengedhetetlen teherszállítmányt.
 
A féléves űrutazás alatt az asztronauták saját maguk termesztenének zöldségeket és gyümölcsöket, ami az élelmezésen kívül a legénység szellemi egészségét is segítené. A Marson akár 16 hónapig tartózkodhatnának, az életfeltételeket ezalatt atomenergiával biztosítanák. A legénységnek az esetlegesen meghibásodott felszerelések helyett, ha szükséges, maguknak kellene akár újat gyártaniuk.
 
Az űrhajón - az úgynevezett zárt életfenntartó rendszer segítségével - mindent, a vizet és a levegőt is újra tudnák hasznosítani.  
 
A terv készítőinek azonban még sok kihívással kell szembenézniük: olyan megoldásokat kell kidolgozniuk, amelyek az űrhajósokat az út során és a Mars felszínén megvédik az erős kozmikus sugárzástól. Különböző diagnosztikai és a betegségek gyógyítására alkalmas orvosi felszerelésekre lesz szükségük. A NASA ezért azt javasolja, hogy az új eszközök jelentős részét először a Holdon próbálják ki.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Több kilométeres jégpáncél a Marson

Több kilométer vastag jégpáncél borítja a Mars déli pólusát - ismertették amerikai kutatók a Science tudományos magazinban a Mars Global Surveyor űrszonda adatait.

MTI Tech

Hogyan juthatunk el 520 nap alatt a Marsra?

Az Európai Űrhajózási Ügynökség (ESA) 520 napra keres önkénteseket egy szimulált Mars misszióhoz. A jelentkezőknek jól képzett, jó kondíciójú, 25 és 50 év közötti, sok szabadidővel rendelkező idealistának kell lennie, ugyanis a fizetség csak havi bruttó 3600 euró (körülbelül 920 ezer forint) - írja a Der Spiegel című hetilap online változata.

MTI Tech

Útnak indult a Phoenix Mars-szonda

Útnak indította szombaton az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA a Phoenix Mars-szondát, amely a vörös bolygó jegében mikroorganizmusokat, vagy azok nyomát fogja kutatni.

hvg.hu Tech

NASA-vízió: ember a Marson 2037-ig

Az amerikai űrügynökség igazgatója szerint 2057-ben a Marsraszállás két évtizedes jubileumát ünnepelheti majd az emberiség.

MTI Tech

Nem kerül a Mars a Föld közelébe

Az interneten terjedő információkkal ellentétben nem kerül a Föld közelébe augusztusban a vörös bolygó, a legközelebbi "nagy Mars-közelség" decemberben lesz - mondta a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) főtitkára.

Világ

„Egy köpésre vagyunk a Marstól, de hiába”

Nem a nagyszerű jövő vár bennünket a világűrben, hanem a bizonytalanság, a bunkerélet és a maihoz képest túlszabályozott életforma. Az űr gyarmatosítása ugyan esélyt adhat a túlélésre az emberi fajnak, de nem menti meg a nyugati civilizációt. Attól azonban nem igen kell tartani, hogy más értelmes lényekkel kell majd marakodnunk az univerzum koncáért. Galántai Zoltán jövőkutató a nem túl szép új világról.